ابزار Fetch as Google در گوگل سرچ کنسول

ابزار Fetch as Google در گوگل سرچ کنسول

بروزرسانی: امکانات ابزار Fetch as Google در سرچ کنسول قدیمی به ابزار URL inspection در سرچ کنسول جدید منتقل شده است.

ابزار Fetch as Google بدون شک یکی از پرکاربردترین ابزارهای گوگل سرچ کنسول است. با استفاده از این ابزار می توانید یک صفحه را از دید گوگل ببینید و آن را با صفحه ای که کاربر مشاهده می کند مقایسه کنید.

بدین منظور ابتدا آدرس مورد نظرتان را در فیلد آدرس وارد کنید (تصویر زیر) و پس از انتخاب Desktop یا Mobile در صورتیکه قصد دارید فقط کد صفحه را بررسی نمایید، روی دکمه FETCH و در صورتیکه قصد دارید صفحه رندر شده را نیز مشاهده نمایید روی دکمه FETCH AND RENDER کلیک کنید. در حالت FETCH AND RENDER، کد صفحه FETCH می شود و  تصویر رندر شده صفحه هم از دید گوگل و هم از دید کاربر به شما نمایش داده می شود. به این نکته توجه کنید که صفحه ای که کاربر مشاهده می کند باید با صفحه ای که گوگل بات می بیند یکسان باشد و در صورتیکه بخشی از صفحه که برای شما حائز اهمیت است و یا تمامی صفحه بر روی گوگل بات بلاک شده باشد، باید نسبت به برطرف کردن آن اقدام کنید.

وارد کردن آدرس URL در ابزار Fetch as Google
وارد کردن آدرس URL در ابزار Fetch as Google

وقتی که شما یک صفحه را FETCH می کنید، در ستون Status یکی از آیتم های Complete، Partial، Redirected و یا اروری که گوگل بات با آن مواجه شده نمایش داده می شود.

اگر وضعیت درخواست شما Partial بود به معنای آن است که گوگل بات نتوانسته است که به همه منابع صفحه دسترسی داشته باشد. این مورد نیاز به بررسی بیشتر دارد. عواملی مانند استفاده از برخی منابع خارجی در صفحه و یا مسدود بودن برخی منابع صفحه توسط robots.txt بر روی گوگل بات می تواند باعث محدودیت در دسترسی ربات گوگل به صفحه شود. در مورد نحوه بررسی robots.txt به صفحه ابزار robots.txt Tester در سرچ کنسول مراجعه نمایید.

درخواست از گوگل برای ایندکس صفحه

وقتی در سرچ کنسول یک صفحه را FETCH یا FETCH AND RENDER کنید، همانند تصویر زیر در جلوی آدرس صفحه یک دکمه Request indexing برای مدت 4 ساعت ظاهر می شود و با کلیک کردن بر روی آن، درخواستی به موتور جستجو جهت ایندکس کردن صفحه ارسال می شود.

درخواست ایندکس در ابزار Fetch as Google
درخواست ایندکس در ابزار Fetch as Google

در صورتیکه سایت شما از حجم تولید محتوای کمی برخوردار باشد و برای ایندکس شدن محتواهای جدیدتان عجله داشته باشید، می توانید از این روش برای سریعتر ایندکس شدن صفحات جدیدتان استفاده کنید.

برای آشنایی با دیگر امکانات سرچ کنسول و همچنین آشنایی با ابزارهای دیگر آن به صفحه آموزش گوگل سرچ کنسول مراجعه کنید.

یک نظر برای “ابزار Fetch as Google در گوگل سرچ کنسول

  1. بسیار عالی
    به نظرم فچ کردن در سرچ کنسول قدیمی خیلی راحت تر از URL inspection در سرچ کنسول جدید بود

دیدگاه و سوالات خود را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.