گزارش Index Status در گوگل سرچ کنسول

گزارش Index Status در سرچ کنسول

بروزرسانی: این گزارش در سرچ کنسول قدیمی وجود داشت که دیگر در دسترس نیست و اطلاعات آن در سرچ کنسول جدید در بخش گزارش Coverage و البته با جزئیات بیشتری وجود دارد.

در گزارش Index Status اطلاعاتی در مورد صفحات ایندکس شده سایت در یک سال اخیر نمایش داده می شود. مواردی مانند کاهش و یا افزایش ناگهانی تعداد صفحات ایندکس شده در گوگل حتما نیاز به بررسی دارند.

نمودار ایندکس در گوگل سرچ کنسول
نمودار ایندکس در گوگل سرچ کنسول

برخی مواقع ایراد کدنویسی در سیستم مدیریت محتوا منجر به ایجاد صفحات بسیار زیاد و بدون محتوا می شود که باید هر چه سریعتر اینگونه ایرادها شناسایی و برطرف شوند. برخی مواقع نیز ممکن است صفحات بی محتوا یا کم محتوا و یا صفحاتی از سایت که دارای محتوای کپی یا اسپمی هستند و قبلا توسط گوگل ایندکس شده باشند، توسط الگوریتم شناسایی و از ایندکس گوگل حذف شوند.

ضمنا در صورتیکه صفحات ایندکس شده در گوگل را از سایت خود حذف کنید و گوگل بات با ارور 404 مواجه شود، بعد از مدتی آن صفحات را از ایندکس نیز حذف می کند که در نتیجه آن نمودار ایندکس با کاهش مواجه خواهد شد. در صورت مواجه شدن گوگل بات با 404 status code شما می توانید ارورهای مذکور را در گزارش Crawl Errors در سرچ کنسول مشاهده نمایید.

در سرچ کنسول جدید، همانند تصویر زیر، آمار ایندکس سایت در گوگل به تفکیک برای چهار گروه  Error و Valid with warning و Valid و Excluded نمایش داده می شود.

نمودار ایندکس در گوگل سرچ کنسول جدید
نمودار ایندکس در گوگل سرچ کنسول جدید

یکی از نکاتی که توصیه می کنیم سئوکاران و وبمستران به آن توجه کنند این است اطمینان پیدا کنند که گوگل بات به همه صفحات مورد نظرشان به همراه منابع آنها ( مانند عکس، CSS و جاوااسکریپت) دسترسی داشته باشد. بدین منظور می توانید از ابزار Fetch as Google در سرچ کنسول استفاده کنید.

با توجه به آپدیت های متعدد الگوریتم های گوگل، نوسانات کوچکی که در تعداد صفحات ایندکس شده مشاهده می شود، طبیعی است. ولی اگر کاهش ایندکس صفحات به صورت ادامه دار بود، حتما نیاز به بررسی دارد.

گزارشات و ابزارهای مفیدی دیگری در سرچ کنسول وجود دارند که می توانید در بخش آموزش گوگل سرچ کنسول آنها را مشاهده کنید.

2 نظر برای “گزارش Index Status در سرچ کنسول

 1. با سلام و وقت بخیر
  در سرچ کنسول جدید در این مسیر
  Status
  Index coverage
  Alternate page with proper canonical tag
  تعداد 3700 صفحه سایت من در این بخش قرار دارد ممنون میشم اگر بفرمایید مشکل کجاست و چطور می توان این مشکل را برطرف کرد

  1. سلام و وقت بخیر،
   این پیغام سرچ کنسول جدید به این معنا است که تعدادی از صفحات سایت با آدرسی به غیر از آدرس canonical در دسترس هستند و به دلیل وجود تگ canonical در head صفحه HTML، گوگل همان صفحه canonical را ایندکس کرده و آدرسهای اضافه را ایندکس نکرده. این قضیه مشکل نیست و فقط گوگل شما را در جریان قرار داده است. بنابراین نیازی نیست که کاری انجام دهید.

دیدگاه و سوالات خود را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *