استفاده از آدرس canonical

استفاده از آدرس canonical

در دسترس بودن یک صفحه با بیش از یک URL درسیستم های مدیریت محتوا یک امر طبیعی است. جهت مانع شدن از ایندکس شدن و همچنین شناخته شدن این گونه صفحات به عنوان صفحات تکراری توسط موتور جستجوی گوگل باید از canonical استفاده کرد. به عنوان نمونه اگر یک صفحه با سه آدرس در دسترس بود، شما باید یکی از آدرس ها را به عنوان canonical انتخاب کنید و آن را طبق نمونه زیر در کد HTML هر سه صفحه در قسمت head قرار دهید. در این صورت در صورتیکه خزنده گوگل وارد هر کدام از سه صفحه وارد شود، متوجه می شود که آدرس اصلی کدام URL است و باید فقط یک URL که همان آدرس canonical است را ایندکس کند. مواردی که ممکن است منجر به در دسترس بودن یک صفحه با بیش از یک URL شوند عبارتند از: شناسه session کاربر، پارامتر جستجو، فیلتر در URL موجود باشد.

https://webyooz.com/books/seo?gclid=ABCD

https://www.webyooz.com/products?category=seo&lang=per

https://www.webyooz.com/books/seo/nima-jafari.html

 • سیستم بلاگ به صورت خودکار دو آدرس را برای هر مطلب تولید کند:

https://www.webyooz.com/books/seo/nima-jafari.html

https://www.webyooz.com/books/it/web-design/seo.html

 • سرور به نحوی تنظیم شده باشد که صفحات با www و بدون www در دسترس باشد:

https://www.webyooz.com/books/seo/nima-jafari.html

https://webyooz.com/books/seo/nima-jafari.html

 • سرور به نحوی تنظیم شده باشد که صفحات با https و http در دسترس باشد:

http://www.webyooz.com/books/seo/nima-jafari.html

https://www.webyooz.com/books/seo/nima-jafari.html

گوگل، وبمستران را تشویق به استفاده از آدرس canonical می کند ولی استفاده از آن اجباری نیست. در صورتیکه آدرس canonical در head مشخص نشده باشد، گوگل تصمیم خواهد گرفت که کدام آدرس را باید به عنوان آدرس اصلی در نظر بگیرد. در سئوی حرفه ای معمولا نگاهی ویژه به آدرس های canonical شده و تنظیمات لازم انجام خواهد شد.

با تنظیم گوگل سرچ کنسول برای گوگل مشخص نمایید که آدرس با www مد نظر شما است و یا آدرس بدون www. پس از انجام این تنظیم، در صورتیکه آدرس های سایت در گذشته هم با www و هم بدون www در گوگل ایندکس شده باشند، همه آدرس ها به آن نسخه ای که مد نظر شما است تبدیل خواهند شد.


منبع: Google Search Console Help

2 نظر برای “استفاده از آدرس canonical

 1. سلام
  استاد وقت بخیر و خداقوت
  صفحات سایت فروشگاهی که در قسمت سایت مپ گوگل سرچ کنسول جدید Submitted URL not selected as canonical هستند چگونه باید مشکلشان را حل کرد

  1. سلام و وقت بخیر،
   پیغام Submitted URL not selected as canonical هنگامی در گوگل سرچ کنسول جدید نمایش داده می شود که شما URL هایی در سایت داشته باشید که از طریق sitemap در سرچ کنسول submit کرده باشید و آن آدرس ها داپلیکیت آدرسهای دیگر باشند و گوگل تصمیم بگیرد آدرسهایی که شما سابمیت کرده اید را ایندکس نکند و به جای آن آدرسهای دیگر را ایندکس بکند. راه حل این است که یا صفحه داپلیکیت نداشته باشید و یا از متا canonical در همه صفحاتتان استفاده کنید که دیگر مشکل داپلیکیت نداشته باشید.
   موفق باشید

دیدگاه و سوالات خود را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *