5 ماه فرصت دارید تا سایت خود را https کنید

گوگل همواره اهمیت ویژه ای به امنیت کاربران در اینترنت قائل بوده است و از چند سال پیش، قبل از اینکه https بودن یکی از سیگنالهای محاسبه رنکینگ گوگل شود، شروع به تشویق وبمستران سایت ها برای حرکت از http به https کرد و پس از مدتی در آگوست سال 2014 اقدام به در نظر گرفتن https به عنوان یکی از سیگنالهای رنکینگ در الگوریتم هایش نمود که منجر به ارتقا رنکینگ صفحات https گردید.

درصد لود صفحات با https در سیستم عامل های مختلف
درصد لود صفحات با https در سیستم عامل های مختلف

پروتکل https آنقدر اهمیت داشت که از سال 2015 گوگل در راستای اعمال فشار بر سایتها برای امن شدن، شروع به ایندکس سایت ها با https به صورت پیشفرش نمود که البته این مورد فقط برای صفحاتی اعمال می شود که چند شرط زیر را دارا باشند:

  • همه منابع سایت با https بارگذاری شوند.
  • آدرسهای https با robots.txt بلاک نشده باشند.
  • آدرسهای https به آدرسهای http ریدایرکت نشوند.
  • صفحات دارای canonical با آدرسهای http نباشند.
  • صفحات دارای متا تگ noindex نباشند.
  • سرور دارای سرتیفیکیت TLS یا SSL معتبر باشد.

از ژانویه 2017 گوگل کروم همانند تصویر زیر اقدام به نمایش عبارت Not secure برای صفحات http که دارای فیلد پسورد و کردیت کارت بودند کرد.

رفتار گوگل کروم 53 و 56 در برابر صفحات http
رفتار گوگل کروم 53 و 56 در برابر صفحات http

حالا گوگل اعلام کرده است که در راستای ارتقا امنیت وب از ماه جولای سال 2018 در مرورگر گوگل کروم همانند تصویر زیر اقدام به نمایش عبارت Not secure در کنار آدرس همه صفحاتی که با http در دسترس هستند خواهد کرد.

رفتار گوگل کروم 64 و 68 در برابر صفحات http
رفتار گوگل کروم 64 و 68 در برابر صفحات http

بنابراین دیگر پروتکل http کم کم به انتهای راه خود رسیده است. اگر برای سئوی حرفه ای سایت برنامه ریزی دارید و اگر هنوز سایت شما با http در دسترس است هر چه سریعتر اقدام به تهیه و نصب سرتیفیکیت SSL کنید که هم با بی اعتمادی کاربران مواجه نشوید و هم با https شدن، سئوی سایتتان را بهبود ببخشید.

برای اینکه سایتی با پروتکل https در دسترس باشد نیاز به تهیه و نصب گواهی SSL دارد. سرتیفیکت های مختلف SSL وجود دارند که شما می توانید در راهنمای خرید گواهینامه SSL با آنها آشنا شوید تا بتوانید انتخاب هوشمندانه تری در خرید سرتیفیکیت SSL داشته باشید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *