مرورگر گوگل کروم در سیستم عامل اندروید از ابتدای معرفی PWA از آن پشتیبانی کرد و قرار است در آینده نزدیک Chrome Apps حذف شده و Progressive Web App به جای آن پا بر عرصه اپلیکیشن های تحت گوگل کروم برای همه سیستم عامل های لینوکس، ویندوز و مک بگذارد. به دلیل اهمیت اهداف PWA، بدیهیست که شرکت های بزرگ تولیدکننده مرورگر اینترنت و سیستم های تولید محتوا یا CMS از آن استقبال کنند.

برنامه ریزی وردپرس برای PWA

در همایش  توسعه دهندگان Progressive Web App که در اواخر سال 2017 برای اولین بار توسط گوگل برگذار شد، گوگل اعلام کرد که در حال همکاری با WordPress جهت افزودن قابلیت PWA به وردپرس ورژن 5 است. بدون تردید افزودن قابلیت PWA به وردپرس، نقطه عطفی در سیستم های تولید محتوا خواهد بود و تاثیر بسزایی بر سبک برنامه نویسی قالب ها و پلاگین ها خواهد داشت.

اضافه شدن PWA به وردپرس 5
اضافه شدن PWA به وردپرس 5

استقبال مرورگرهای اینترنتی مطرح از PWA

  • هم اکنون شرکت موزیلا با مرورگر فایرفاکس و همچنین شرکت اپرا با مرورگر Opera Mobile نیز از پراگرسیو وب اپ پشتیبانی می کنند.
  • شرکت مایکروسافت نیز رسما اعلام کرد که پس از آپدیت مارچ 2018 در مرورگر Microsoft Edge و همچنین در ویندوز 10 از پراگرسیو وب اپ پشتیبانی خواهد کرد و از آن تاریخ به بعد امکان آپلود این گونه اپ ها در Microsoft Store وجود خواهد داشت.
  • همچنین شرکت اپل نیز اعلام نمود که مرورگر Safari آن از iOS ورژن 11.3 از Progressive Web App پشتیبانی خواهد کرد.

بنابراین شکی نیست که با توجه به پیشرفت تکنیک های برنامه نویسی و با توجه به اهمیت بالای سرعت بارگذاری اپلیکیشن های تحت وب و تجربه بهتر کاربر در استفاده از PWA نسبت به سایت های مرسوم و همچنین تاثیر مثبت پراگرسیو وب اپ ها در بهینه سازی سایت برای موتور جستجو، توسعه دهندگان با سرعت بیشتری به سمت PWA حرکت خواهند کرد. از دید سئوی حرفه ای به شما توصیه می کنیم که برای داشتن PWA برنامه ریزی جدی داشته باشید.

 

یک دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *