کپچا نامحصوص گوگل

ریکپچای نامرئی گوگل

شرکت گوگل اعلام نمود که در راستای تسهیل امر تفکیک انسان از ماشین به زودی از سرویس Invisible reCAPTCHA رونمایی خواهد کرد. در این سرویس تشخیص انسان از ماشین به صورت خودکار و بدون استفاده از حروف به هم ریخته، تیک زدن و یا تکنیک های دیگر انجام می شود.

تاریخچه کپچا و حروف به هم ریخته:

به احتمال زیاد همه شما با حروف به هم ریخته و CAPTCHA آشنا هستید. کپچاها جهت جلوگیری از استفاده ماشین از سایت ها استفاده می شوند. کلمه CAPTCHA در سال 2003 مطرح شد و از عبارت Completely Automated Public Turing test to tell Computers and Humans Apart گرفته شده و به معنای تست کاملا خودکار جهت شناسایی انسان از ماشین است.

با توجه به فعالیت زیاد اسپمرها برای عبور از سد کپچاها، همیشه تکنیکهای پردازش تصویر و Optical Character Recognition که به اختصار OCR گفته می شوند در حال پیشرفت بوده است و به همین دلیل به هم ریختگی کپچاها همیشه بیشتر از قبل می شد و این امر باعث ناراحتی یوزرها در سالهای اخیر شده بود و برخی مواقع کاربر انسان نیز به سختی می توانست متوجه بشود که CAPTCHA از چه حروف و یا اعدادی تشکیل شده است.

گوگل ریکپچا:

به دلیل اهمیت بالای امنیت سایتها و کاربران برای گوگل و همچنین با توجه به اصول گوگل وبمستر در مورد راه های جلوگیری از کامنت اسپم، این شرکت معظم در سال 2007 از سرویس Google reCAPTCHA رونمایی کرد. مهمترین مزایای استفاده از گوگل ریکپچا این است که اعتبارسنجی کپچاها توسط گوگل انجام می شود و بدین جهت عبور از سد آن به راحتی امکان پذیر نیست و همچنین با توجه به پیشرفت تکنیکهای پردازش تصویر و OCR، مالکان سایتها احتیاجی به اعمال تغییرات در کپچای سایتشان ندارند و تصاویر به هم ریخته به طور مستقیم از سرورهای گوگل بارگذاری می شود و در نتیجه مسئولیت سخت تر کردن و اعمال تغییرات در تصاویر کپچا با گوگل است.

گوگل ریکپچا نسخه 1
گوگل ریکپچا نسخه 1

سرویس No CAPTCHA reCAPTCHA گوگل:

شرکت گوگل با داشتن سرویس Google Books، همیشه در OCR پیشرو بوده است و علت آن این است که کتاب های کاغذی بسیاری را اسکن و به نسخه دیجیتال تبدیل کرده است. گوگل در سال 2012 اعلام کرد که الگوریتم پردازش تصویر گوگل این توانایی را دارد که از 100 درصد کپچاهای موجود را می تواند شناسایی کند و از سد آنها عبور کند و به این دلیل در سال 2013 No CAPTCHA reCAPTCHA یا گوگل ریکپچا نسخه 2 را معرفی نمود. در این سرویس دیگر احتیاجی به تشخیص اعداد و حروف به هم ریخته نبود و کاربران تنها با تیک زدن ساده می توانستند ماشین نبودن خود را اثبات کنند.

دو تصویر زیر دو نمونه از noCAPTCHA reCAPCHA یا گوگل ریکپچا نسخه 2 هستند:

Google noCAPTCHA I'm not robot
من ربات نیستم
google nocaptcha image
انتخاب تصویر صحیح در noCAPTCHA

سرویس Invisible reCAPTCHA گوگل:

امروز (7 دسامبر 2016) گوگل اعلام نمود که به زودی سرویس کپچای نامحسوس گوگل را به کاربران ارائه خواهد کرد. سرویس Invisible reCAPTCHA با هدف راحتی کاربران  و همچنین بالا بردن امنیت کپچاها طراحی شده است. این سرویس همچنان مانند نسخه های قبلی ریکپچای گوگل به صورت رایگان ارائه خواهد شد و گوگل برای تفکیک انسان از ماشین از هوش مصنوعی یا AI استفاده خواهد کرد و این بار نیز API های لازم جهت استفاده از این سرویس را نیز ارائه خواهد نمود.

اطلاعات بیشتر در مورد گوگل ریکپچا نسخه 1 و 2 و همچنین فرم پیش ثبت نام Invisible reCAPTCHA در وبسایت Google reCAPTCHA موجود می باشد.

Rating: 5

2 نظر برای “ریکپچای نامرئی گوگل

  1. درود، همانطور که شما گفته بودید بالاخره ریکپچای نامحسوس گوگل پابلیش شد. در سایت شما هم مدتیست که از google invisible recaptcha استفاده میکنید. به شما تبریک میگویم بابت به روز بودن. ندیدم سایتی مانند شما در مورد سئو اینقدر اطلاعات به روز و حرفه ای داشته باشد.

    Rating: 5
  2. ریکپچای نامحسوس گوگل عالیه بعضی از سایت ها با رمزهای چندین رقمی و سختی که برای لاگین کردن به کاربر میدن باعث خروج کاربر از سایت میشن، سرویس Invisible reCAPTCHA گوگل هم که بی نظیره، صمیمانه از اطلاعات سئوی حرفه ای و مقاله های مفیدی که در سایت وب یوز درج کردید تشکر میکنم، به معنی واقعی یک تیم سئوکار حرفه ای هستید چون تمام مقاله های SEO تون رو در گوگل سرچ کردم حتی یک مقاله که کپی کرده باشید پیدا نکردم

    Rating: 5

دیدگاه و سوالات خود را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *