تست موبایل فرندلی صفحه با ابزارهای گوگل

دلیل اصلی اهمیت موبایل فرندلی بودن سایت این است که در سال 2015 برای اولین بار تعداد جستجوهای انجام شده توسط موبایل بیشتر از دسکتاپ شد و این روند همچنان ادامه دارد و پیش بینی می شود که این رقم تا سال 2020 به 80 درصد برسد. به همین دلیل گوگل در سال 2015 الگوریتم موبایلگدون را منتشر نمود که توسط آن در سرچ هایی که توسط موبایل انجام می شود، برای سایت های موبایل فرندلی ارزش بیشتری نسبت به سایت های غیر موبایل فرندلی قائل می شود.

معیارهای متفاوت و متعددی برای تست موبایل فرندلی بودن سایت ها توسط گوگل وجود دارد که از بین آنها می توان به تعریف  viewport در head صفحه در HTML و همچنین نزدیک نبودن بیش از حد المان ها در صفحه و یا کوچک بودن فونت یا المان ها به صورتی که کاربر موبایل را برای خواندن صفحه و یا لمس المان ها با مشکل مواجه کند اشاره کرد.

تست موبایل فرندلی با شبیه ساز گوگل کروم

یکی از روشهای تست موبایل فرندلی بودن سایت، استفاده از ابزار شبیه ساز موبایل گوگل کروم است. بدین منظور ابتدا صفحه وب مورد نظرتان را در گوگل کروم باز کنید. سپس با فشردن کلید F12 وارد محیط Dev Tools شوید و بعد از آن با فشردن Ctrl+Shift+M یا با توجه به تصویر زیر با کلیک بر روی آیکون موبایل می توانید از شبیه ساز موبایل گوگل کروم استفاده کنید.

شبیه ساز موبایل dev tools گوگل کروم
شبیه ساز موبایل گوگل کروم

در این شبیه ساز می توانید صفحه مورد تست را به صورت موبایل یا تبلت افقی و یا عمودی تست کنید. در صورتی که تست های شبیه ساز موبایل گوگل کروم با موفقیت انجام شد، نوبت تست موبایل فرندلی بودن صفحات سایت مورد نظرتان توسط ابزار گوگل است.

تست موبایل فرندلی با ابزار Mobile-Friendly Test گوگل

گوگل ابزاری را برای بررسی آنلاین صفحه وب جهت داشت سایتی موفق و انجام سئوی حرفه ای در اختیار وبمستران قرار داده است. شما می توانید از طریق صفحه Google Mobile-Friendly Test از این ابزار جهت بررسی صفحات سایتها استفاده کنید.

ابزار تست موبایل فرندلی گوگل
ابزار تست موبایل فرندلی گوگل

به غیر از تست موبایل فرندلی بودن صفحات سایت، به شما توصیه میکنیم به نکاتی که گوگل تحت عنوان اصول طراحی وبسایت برای موبایل بیان کرده نیز توجه کنید.

3 دیدگاه

  1. سایت در ابزار شبیه ساز موبایل کروم بدرستی نمایش داده میشود اما در ابزار موبایل فرندلی گوگل و در موبایل های کوچک با مرورگرهای مخصوص خودشان خوب نمایش داده نمیشود

    • سلام و وقت بخیر
      شبیه ساز گوگل کروم یکی از ابزارهایی است که موبایل فرندلی بودن را با آن تست می کنند. اگر شما در شبیه ساز با مشکل مواجه شوید، به احتمال خیلی زیاد در گوشی یا device های واقعی با مشکل مواجه خواهید شد. ولی اگر در شبیه ساز موبایل گوگل کروم با خطا مواجه نشدید، الزاما به معنی پاس کردن 100 درصد تست موبایل فرندلی گوگل نیستید. توصیه می کنیم که بعد از پاس کردن تست های شبیه ساز گوگل کروم، از تعدادی device واقعی با عرض ها مختلف نیز اقدام به تست صفحات از بابت موبایل فرندلی بودن بکنید.

  2. با تشکر از مطالب خوبتون در مورد تست موبایل فرندلی بودن سایت. بعضی از صفحات سایتم روی موبایل توسط گوگل درست دیده نمی شد که آن ایرادها را کشف و برطرف کردم.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *