الگوریتم RankBrain نام یکی از آپدیت های الگوریتم های گوگل است که در تاریخ 26 اکتبر 2015 معرفی شد و هدف آن ارایه نتایج بهتر به کاربر جستجوکننده با استفاده از هوش مصنوعی و machine-learning یا یادگیری ماشین و در نهایت درک بهتر از جستجو هاست. طبق اعلام گوگل در سال 2015 در حدود 15 درصد از جستجو ها، جستجوهایی بودند که برای اولین بار در گوگل انجام می شدند، به عبارتی پانزده درصد از جستجو ها تکراری نیستند و گوگل باید بتواند معنای آنها را متوجه شود و قطعا برای این مهم باید از هوش مصنوعی کمک گرفت.

RankBrain

اگر کاربر کلمه ای را در گوگل جستجو کند که گوگل با آن آشنا نباشد، الگوریتم RankBrain سعی میکند در مورد معنای آن و یا تشابه آن کلمه با کلمات دیگر حدس بزند و بر اساس آن پیش بینی کند که چه نتیجه ای برای کاربر، بهترین نتیجه خواهد بود. همچنین این الگوریتم به عنوان مثال می تواند تشخیص دهد که در کدام جستجو، کلمات توقف مانند with و to را در نظر بگیرد در صورتیکه معمولا کلمات توقف از سوی موتورهای جستجو نادیده گرفته می شوند.

بیشترین کاربرد الگوریتم RankBrain

طبق اعلام گوگل، بیشترین کاربرد این الگوریتم برای جستجوهای حاوی کلمات متعدد مانند جمله و همچنین برای جستجو هاییست که تکراری نیستند و گوگل برای اولین بار است که با آن مواجه می شود.

گوگل برای محاسبه رنکینگ از صدها فاکتور مختلف استفاده می کند و حالا اعلام نمود که RankBrain سومین فاکتور رنکینگ از نظر اهمیت است و البته طبق گفته گوگل، احتیاجی به حرکت خاصی از دیدگاه سئو یا بهینه سازی برای موتور جستجو وجود ندارد.

2 دیدگاه

  1. سلام. تا جایی که میدانم گوگل از الگوریتم رنک برین در غیر از موتور جستجو در جاهای دیگر نیز استفاده کرده مانند بالا بردن بازدهی مصرف انرژی و کنترل دیتاسنترها

  2. متن خوبی بود. خیلی ها فکر میکنند که کلا گوگل چهار الگوریتم کبوتر و پنگوئن و پاندا و مرغ مگس خوار را دارد ولی اگر بلاگ شما را مطالعه کنند متوجه خواهند شد که الگوریتم های گوگل بیش از این تعداد است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *