این روزها بسیاری از کاربران توسط گوشی موبایل به جستجو در اینترنت می پردازند و همه قصد دارند که سریعتر به نتیجه مورد نظرشان برسند. طبق تحقیقات گوگل، 53 درصد از کاربران از صفحاتی که در ظرف 3 ثانیه بارگذاری نشوند ناامید می شوند. با توجه به رشد صعودی کاربران موبایلی و با توجه به ارتباط سرعت سایت موبایل فرندلی با سئوی حرفه ای، گوگل قصد دارد از ماه جولای سال 2018 از سیگنال Mobile PageSpeed و یا به عبارت دیگر از سرعت لود صفحه در گوشی موبایل یا دیگر دستگاه های همراه در محاسبه رنکینگ صفحات برای جستجوهایی که با موبایل انجام شده استفاده کند.

محاسبه رنک صفحات با سیگنال سرعت بارگذاری

همان طور که می دانید گوگل برای محاسبه رنکینگ صفحات در گذشته از حدود دویست سیگنال استفاده می کرد که این عدد هم اکنون به چند صد سیگنال رسیده است. از سال 2009 یکی از فاکتورهای مهم در محاسبه رنک صفحات، سیگنال سرعت بارگذاری صفحه است که از طریق Google PageSpeed Insights می توانید امتیاز صفحات سایت ها را بررسی کنید. طبق اعلام رسمی گوگل تا کنون استفاده گوگل از سیگنال سرعت بارگذاری صفحه بر روی جستجوهای  انجام شده توسط دسکتاپ متمرکز بوده است ولی قرار است از ماه 7 سال 2018 گوگل از این سیگنال برای محاسبه رنک در جستجوهای انجام شده توسط موبایل نیز استفاده کند.

آپدیت سرعت گوگل برای موبایلتاثیر Speed Update بر رنکینگ صفحات

گوگل به صورت رسمی اعلام کرده که بروزرسانی که به نام Speed Update قرار است در الگوریتم های گوگل انجام پذیرد بر همه سایت ها تاثیر نخواهد گذاشت و صرفا در مورد سایت ها و صفحات کند در نظر خواهد گرفته شد و البته گوگل به اهمیت عبارتی که کاربر آن را سرچ کرده است نیز تاکید کرده و اعلام کرده که قرار نیست که به عنوان نمونه، صفحه ای که در مورد یک query دارای رنک خوبی است، به یک باره با افت رنک شدید مواجه شود و گوگل تمام تلاش خود را خواهد کرد که آپدیت سرعت در کنار اهمیت عبارت سرچ شده به کار خود ادامه دهد.

اهمیت صفحات امپ یا AMP در سئوی سایت

پروژه امپ در سال 2015 معرفی شد و به دلیل اهمیت سرعت بالای لود صفحات امپ در موبایل، تا حالا میلیونها صفحه AMP تولید شده اند و این آمار روزانه در حال افزایش است. با توجه به آپدیت سرعت گوگل که قرار است به زودی انجام شود، در آینده شاهد افزایش اهمیت سرعت لود صفحه در موبایل خواهیم بود، بنابراین تولید صفحات امپ یکی از اولویت های سئوی سایت حرفه ای است. مقاله جایگاه امپ در سئوی حرفه ای می تواند دید بهتری به شما در مورد AMP بدهد.

AMP HTMLتاثیر غیر مستقیم سرعت در رنک صفحات

یک سئو کار مجرب همیشه باید تلاش خود را بکند که از راه های صحیح به صورت مستقیم و یا غیر مستقیم به بهبود جایگاه صفحات و سایت در موتور جستجو کمک کند. بنابراین اگر فرض کنید که گوگل از سیگنال سرعت بارگذاری صفحه در محاسبه رنک استفاده نمی کند، در صورتیکه با دیدگاه سئوی حرفه ای به سرعت بارگذاری صفحات نگاه کنید، به این نتیجه خواهید رسید که در صورت لود سریع صفحات چه در موبایل و چه در دسکتاپ، کاربر سایت از بودن در سایت و گشت و گذار در آن لذت بیشتری می برد و در نتیجه ماندگاری وی در سایت بیشتر می شود که این امر منجر به افزایش رنک صفحات خواهد شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *