دزد دریایی گوگل یا همان Google Pirate نام یکی از آپدیت های الگوریتم موتور جستجوی گوگل است که در آگوست سال 2012 با هدف جریمه کردن و یا پایین آوردن رنک سایتهایی که از آنها بابت نقض قانون کپی رایت شکایت شده و محکوم شده اند انجام شد.

نام این آپدیت الگوریتم گوگل در ابتدا Emanuel Update بود که در حقیقت از نام یکی از افراد بانفوذ در هالیوود در آن استفاده شده بود که در سمیناری از واژه دزد دریایی برای دزدیده شدن محتوا استفاده کرده بود. گوگل پس از مدتی برای بیشتر قابل فهم بودن نام آپدیت، نام آن را به دزد دریایی گوگل تغییر داد.

جهت بهینه سازی برای موتورهای جستجو یا سئو، توصیه می شود که از محتوای جدید و غیر تکراری و مفید برای کاربران استفاده کنید و در صورت استفاده از محتوای دیگران بدون کسب اجازه از آنها، ممکن است با جریمه گوگل مواجه شوید.

به این نکته دقت داشته باشید که مشخص کردن منبا یک محتوا مانند متن، عکس یا ویدیو و قرار دادن لینک به آن، الزاما به معنی عدم نقض کپی رایت نیست و همچنان ممکن است مالک کپی رایت از شما شکایت کند.

طبق آخرین آماری که گوگل در سال 2017 منتشر کرد، در جولای 2016، بیش از 88 میلیون درخواست در ارتباط با سایت های ناقض قانون کپی رایت برای گوگل ارسال شده است. تعداد ارسال درخواست حذف URL از ایندکس گوگل در هر هفته از سال 2011 تا کنون در نمودار زیر نشان داده شده است. به عبارت دیگر در جولای 2016 در هر دقیقه تعداد 2037 درخواست حذف URL به گوگل ارسال شده است.

url removal requests per week

نمودار تعداد ارسال درخواست حذف URLدر هر هفته در بازه پنج سال گذشته

بیشترین تاثیر آپدیت دزد دریایی در مورد سایتهایی بود که برای اشتراک گذاری فایل ایجاد شده بودند و نظارت زیادی در مورد کپی رایت بر روی آنها نبود. سایتهای بسیاری بودند که بیش از 50 درصد از صفحاتشان از ایندکس گوگل حذف شد که پرچم دار آنها، سایت 4shared.com با حذف بیش از 68 میلیون صفحه از ایندکس گوگل است.

angry pireate

الگوریتم دزد دریایی در اکتبر 2014 با نام Google Pirate 2 آپدیت شد تا گوگل بتواند سایت های ناقض قانون کپی رایت را با دقت بیشتری شناسایی و جریمه کند.

3 دیدگاه

  1. سلام وقتتون بخیر. محتواتون خیلی کامل و مفید بود.فقط یه سوال داشتم. مگه کار الگوریتم دزدان دریایی حذف کردن محتوای کپی شده نیست؟ پس چرا همچنان تو صدر نتایج گوگل همه محتوا‌ها شبیه همه و همشونم نشون داده میشن.

    • سلام و وقت بخیر، خیر. به صورت اتوماتیک مطالب تکراری حذف نمی شوند. اگر کسی بابت کپی رایت به DMCA گوگل شکایت کند، محتوایی که کپی رایت آن نقض شده از ایندکس گوگل حذف خواهد شد و کار الگوریتم دزد دریایی پایین نگاه داشتن سایت هایی است که کپی رایت را نقض کرده اند و از آنها شکایت شده و مجرم شناخته شده اند.

  2. الگوریتم دزد دریایی گوگل خیلی کاربردیه یعنی اگر این الگوریتم به خوبی اجرا بشه صاحبان سایت ها مجبور میشن برای سایت خودشون زحمت بکشند، از نموداری که شما از ریپورت ها برای گوگل نشان دادید مشخص هست که لزوم اجرای Google Pirate 2 هر سال بیشتر میشه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *