متا تگ های قابل فهم توسط گوگل

متا تگ ها در HTML در قسمت head قرار دارند و به موتورهای جستجو کمک می کنند که درک بهتری از سایت داشته باشند. تنوع متا تگ ها بسیار زیاد است ولی همه آنها توسط همه موتورهای جستجو پشتیبانی نمی شود. در ادامه، متا تگ هایی که گوگل قادر به فهم آنها است معرفی شده اند. طبق اعلام گوگل وبمستر متا تگ هایی که گوگل قادر به فهم آنها نیست توسط گوگل نادیده گرفته می شوند ولی شما می توانید از آنها در سایت استفاده نمایید.

جهت سئوی حرفه ای بهتر است با متا تگ های پشتیبانی شده توسط گوگل آشنا باشید. استفاده از همه متا ها اجباری نیست ولی در صورتیکه کاربرد آنها را بدانید، در بسیاری مواقع به شما در بهینه سازی سایتتان کمک خواهند کرد.

متا تگ description

متن نوشته شده در متا تگ description به عنوان اسنیپت در صفحه نتایج جستجوی گوگل نمایش داده خواهد شد. البته گوگل ضمانت نمی کند که متن نوشته شده به عنوان متا تگ description را در SERP نمایش دهد و در بسیاری از موارد با توجه به query کاربر، ممکن است بخشی از متن صفحه را به عنوان اسنیپت نمایش دهد. از آنجایی که عرض کاراکترهای مختلف با یکدیگر متفاوت هستند، گوگل محدودیت تعداد کاراکتر را برای نوشتن متا دیسکریپشن مشخص نکرده است ولی تلاش کنید که تعداد کاراکتر دیسکریپشن از حدود 150 کاراکتر بیشتر نشود چون در صورت طولانی بودن متن، مقداری از آن نمایش داده نخواهد شد و گوگل به جای قسمت حذف شده، سه نقطه (…) نمایش می دهد.

<meta name="description" content="دیسکریپشن صفحه" />

محتوای meta description در محاسبه رنکینگ صفحه توسط گوگل هیچ تاثیری ندارد ولی از آنجایی که متن مناسب می تواند انگیزه کاربر به کلیک بر روی لینک صفحه در SERP را افزایش دهد، نوشتن متن اصولی و غیر اسپم و غیر تکراری برای description تک تک صفحات حائز اهمیت می باشد.

متا تگ robots

با استفاده از این متا تگ می توانید رفتار موتور جستجو در مورد کراول و ایندکس صفحات را کنترل کنید.

<meta name="robots" content="..., ..." />
<meta name="googlebot" content="..., ..." />

متا تگ robots بر روی همه موتورهای جستجو تاثیر دارد در حالیکه متا تگ googlebot فقط بر روی موتور جستجوی گوگل تاثیر دارد. متا تگ robots می تواند حاوی موارد زیر باشد:

 • index: به ربات می گوید که مجاز به ایندکس صفحه است.
 • noindex: مانع از ایندکس شدن صفحه توسط موتور جستجو می شود.
 • follow: به موتور جستجو می گوید که لینک های درون محتوای صفحه را دنبال کند.
 • nofollow: مانع از دنبال کردن لینک های صفحه توسط موتور جستجو می شود.
 • nosnippet: مانع از نمایش اسنیپت در SERP می شود.
 • noodp: مانع از نمایش دیسکریپشن جایگزین از طریق ODP/DMOZ می شود.
 • noarchive: مانع از نمایش گزینه Cashed درکنار لینک صفحه در SERP می شود.
 • noimageindex: مانع از نمایش صفحه در صفحه نتایج جستجوی عکس گوگل می شود.
 • unavailable_after:[date]: مشخص می کند که از چه تاریخی به بعد آن صفحه کراول و ایندکس نشود.
 • none: مترادف با noindex, nofollow است.
 • all: مترادف با index, follow است.

اگر صفحه ای دارای متا تگ robots نباشد و یا دارای متا تگ robots باشد ولی به follow و index هیچ اشاره ای نشده باشد، به صورت پیش فرض index وfollow در نظر گرفته می شود.

max-snippet:number: تعداد کاراکتر مجاز جهت نمایش در اسنیپت را مشخص می کند. در اینجا، عدد صفر به معنای nosnippet و عدد منهای 1 به معنای بدون محدودیت است.

<meta name="robots" content="max-snippet:160" />
<meta name="robots" content="max-snippet:-1" />
<meta name="robots" content="max-snippet:0" />

max-image-preview:setting: این متا تگ مربوط به پیش نمایش عکس در SERP است. در نمونه اول، پیش نمایش عکس نمایش داده نخواهد شد. در نمونه دوم، عکس با ابعاد استاندارد نمایش داده خواهد شد و در نمونه سوم، عکس با ابعاد بزرگ و حداکثر با ابعاد viewport (عرض صفحه نمایش دستگاه کاربر) در Google image قابل رویت خواهد بود.

<meta name="robots" content="max-image-preview:none" />
<meta name="robots" content="max-image-preview:standard" />
<meta name="robots" content="max-image-preview:large" />

همچنین امکان استفاده ترکیبی از متا تگ ها نیز وجود دارد:

<meta name="robots" content="max-snippet:160, max-image-preview:large" />

اگر قصد دارید بخشی از متن در snippet نمایش داده نشود، از اتریبیوت data-nosnippet در span، div یا section در HTML مانند مثال زیر استفاده کنید:

<p>This text can be included in a snippet <span data-nosnippet> and this part would not be shown</span>.</p>

max-video-preview:number: با استفاده از این متا تگ می توانیم برای گوگل مشخص کنیم که حداکثر چند ثانیه از ویدیو را می تواند به عنوان پیش نمایش به کاربران نمایش دهد. در نمونه های زیر، عدد صفر به معنی عدم نمایش پیش نمایش ویدیویی و نمایش یک فریم عکس ثابت به عنوان پیش نمایش است و عدد منهای 1 به معنای نبود محدودیت در مدت زمان پیش نمایش ویدیو می باشد

<meta name="robots" content="max-video-preview:50" />
<meta name="robots" content="max-video-preview:0" />
<meta name="robots" content="max-video-preview:-1" />

unavailable_after:[date]: با استفاده از این متا تگ می توانیم به گوگل بگوییم که بعد از یک زمان مشخص، صفحه مورد نظرمان را از نتایج گوگل حذف کند. الته این متا تگ منجر به عدم کراول صفحه توسط ربات گوگل نمی شود ولی به میزان قابل توجهی، crawl rate آن صفحه را پایین می آورد.

<meta name="robots" content="unavailable_after: 2024-08-16" />
<meta name="robots" content="Monday, 21-Jan-24 08:30:00 PDT" />

متا تگ nositelinkssearchbox

برخی مواقع گوگل در SERP یک search box را به همراه تعدادی لینک از صفحات پربازدید یک سایت نمایش می دهد. متا تگ زیر مانع از نمایش آن search box در صفحه نمایش جستجو می شود.

<meta name="google" content="nositelinkssearchbox" />

متا تگ notranslate

هنگامی که گوگل تشخیص دهد که زبان یک صفحه متفاوت از زبان کاربر است، ممکن است لینک ترجمه صفحه به زبان مناسب برای کاربر را در SERP به ایشان نمایش دهد. متا تگ زیر مانع از نمایش آن پیغام ترجمه می گردد.

<meta name="google" content="notranslate" />

متا تگ google-site-verification

روشهای مختلفی جهت احراز مالکیت سایت برای ثبت سایت در گوگل سرچ کنسول وجود دارد که یکی از آنها استفاده از متا تگ در صفحه اصلی سایت است که روش استفاده از آن در زیر نمایش داده شده است.

<meta name="google-site-verification" content="..." />

متا تگ charset

این متا تگ بیانگر نوع محتوا و character set است. گوگل توصیه می کند که از UTF-8 استفاده کنید.

<meta http-equiv="Content-Type" content="...; charset=..." />
<meta charset="..." >
<meta charset="UTF-8" >

متا تگ refresh

متا تگ refresh بعد از زمان مشخصی کاربر را به URL دیگری ریدایرکت می کند.

<meta http-equiv="refresh" content="...;url=..." />

متا تگ nopagereadaloud

متا تگ nopagereadaloud مانع خوانده شدن (به صورت صوتی) صفحه توسط Google Assistant توسط دستورهای صوتی Read it و Read this page می شود.

<meta name="google" content="nopagereadaloud" />

به جز متا تگ google-site-verification، بقیه متا تگ ها به حروف کوچک و بزرگ حساس نیستند.


🔗 منبع 1: Google Search Central – All meta tags that Google understands

🔗 منبع 2: Google Search Central – Robots meta tag

7 دیدگاه

 1. سلام ممنون
  راجب زبان متاتگ توضیح ندادید که فارسی بنویسیم یا ترجمه اون رو به انگلیسی بنویسیم؟کدوم بهتره و یا اگه فارسی نوشته بشه خونده نمیشه؟

  • سلام و وقت بخیر،
   اگر منظور شما متا تگ دیسکریپشن است، می تواند به فارسی باشد. در حقیقت بهتر است که متا description را به زبان کاربرتان بنویسید که همان طور که در متن توضیح داده ام، وقتی در صفحه نتایج جستجوی گوگل نمایش داده می شود، بتواند کاربر را جذب کند و احتمال کلیک را بالا ببرد. بقیه متاهایی که در متن توضیح داده شده، همگی به زبان انگلیسی هستند و توضیحی برای آنها نمی شود در متای مربوطه نوشت.

 2. سلام . عده ای از مدرسین سئو عقیده دارن در متا دیسکریپشن مطالب نباید از کیورد اصلی استفاده کرد . به این دلیل که سوخت میشه . اما مثلا پلاگین یوست سئو دقیقا مخالف این روش رو به ما پیشنهاد میشه . میخواستم نظر شما رو در این مورد بدونم
  مرسی .

  • سلام. طبق گفته گوگل، متا دیسکریپشن در محاسبات رنک استفاده نمی شود ولی از آنجایی که کاربر در اسنیپت می تواند آن را ببیند، بهتر است به نحوی نوشته شود که انگیزه کاربر برای کلیک کردن روی لینک را در صفحه نتایج گوگل بیشتر کند. قاعدتا وقتی دارید در مورد یک صفحه ای، متا دیسکریپشن می نویسید، کلمات کلیدی در آن متن خواهند بود. سوخت شدن هم وجود ندارد. تمرکزتان روی نوشتن متن جذاب باشد.

 3. ممنون بابت راهنماییتون درباره متا تگ. من تا حالا فکر می کردم که متا تگ کیوورد را باید گذاشت و در سئو تاثیر می گذارد ولی الان فهمیدم که تا حالا داشتم وقت تلف می کردم و متا کیوورد می نوشتم و گوگل اصلا آنها را نمی خواند و در محاسبات استفاده نمی کند. مقصر اصلی شرکتی بود که مثلا داشت کار سئو برای ما انجام می داد!

  • سلام، دستورالعملهای گوگل وبمستر که در این سایت مشاهده می کنید دقیقا ترجمه شده صفحات راهنمای گوگل هستند که لینک آن در انتهای مقاله موجود است. به همین دلیل تلاش شده که محتوای فارسی این صفحه که در مورد متاهای شناخته شده توسط گوگل است، با صفحه اصلی انگلیسی مطابقت داشته باشند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *