کلمات کلیدی غیر مرتبط

به استفاده از کلمات کلیدی یا اعداد متعدد در صفحه به قصد دستکاری در رنکینگ نتایج جستجو Keyword stuffing گفته می شود. استفاده بیش از اندازه از کلمات کلیدی و یا اعداد در صفحات سایت اثر منفی در استفاده کاربر از سایت خواهد داشت و می تواند به رنک صفحه یا سایت صدمه بزند.

گوگل توصیه می کند که بر روی ساخت محتوای مفید با استفاده از کلمات کلیدی کاربردی مناسب و با تعداد منطقی تمرکز کنید و به جای تمرکز بر تولید محتوای مناسب برای موتورهای جستجو، بر تولید محتوای مناسب و کاربردی برای کاربران تمرکز کنید.

نمونه استفاده بیش از حد از کلمات کلیدی:

 • صفحاتی که فقط شماره های تلفن را لیست می کنند و هیچ ارزش افزوده قابل توجه دیگری ندارند.
 • متنی که نام شهرها و استان ها را لیست کرده و دیدگاهش افزایش رنکینگ برای آن مکانها است.
 • تکرار کلمات و یا عبارات در متن که اغلب به صورت غیر طبیعی به نظر می رسند.
 • توجه داشته باشید که صرفا تعداد کلمات کلیدی در متن، مد نظر نیست و منطقی بودن تعداد کلمات دارای اهمیت است. در نمونه زیر ایراد دستور زبان وجود ندارد ولی به صورت غیر منطقی از کلمه لوله کش و لوله کشی استفاده شده است.
استفاده بیش از حد از کلمات

🔗 منبع: Google Search Console Help

6 دیدگاه

 1. سلام استاد عزیز وقت بخیر
  از کلمات مترادف یا مواردی که کاربران ممکن است سرچ کنند در کجا باید استفاده کرد؟
  مثلا نام محصول من سونتیمر است ولی ممکن است سانتیمر نیز سرچ شود
  در صفحه کجا باید استفاده کنم؟ از وردپرس استفاده میکنم.

  • سلام، البته مترادف با موارد نگارشی متفاوت است. بهتر است شما نام صحیح را در متنتان استفاده کنید و از مترادف های آن نیز در جاهای مختلف متن مانند هدینگ ها و تایتل صفحه و خود متن یا alt عکس استفاده کنید. ضمنا اجباری به استفاده از مترادف نیست. در مورد هر کلمه باید ببینید که آن کلمه چه مترادف هایی دارد و آیا کاربران از آنها استفاده می کنند یا خیر و با توجه به میزان محبوبیت مترادف ها و یا کلمات هم خانواده با کلمه مورد نظر شما، نسبت به فراوانی آنها در متن تصمیم گیری کنید که بتوانید بیشترین تاثیر را در ارتقا جایگاه سایت در موتورهای جستجو و یا به صورت کلی در بهبود رنگ داشته باشید.

 2. یعنی این همه سایت ایرانی کلی کلمه کلیدی را پشت سر هم در متن و عنوان صفحه و دیسکریپشن ردیف می کنند دارن اشتباه می کنند؟! یعنی همه آنها دارند کیوورد استافینگ می کنند؟

  • سلام، بله اشتباه می کنند. هر کجا متن از حالت منطقی خارج شود و در حقیقت هر کجا از کلمات کلیدی به صورت غیر منطقی در محتوا استفاده شود از نظر دستورالعملهای گوگل وبمستر، کیوورد استافینگ محسوب می شود. با توجه به پیشرفت الگوریتم های گوگل که به دلیل پیشرفت هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، سرعت آن نسبت به قبل بسیار زیادتر شده، الگوریتم های گوگل و مخصوصا الگوریتم RankBrain گوگل به دنبال فهم محتوا و همچنین عبارت جستجو شده است. در نتیجه همیشه باید راه صحیح را در پیش گرفت که هوشمند تر شدن الگوریتم های گوگل منجر به کاهش اعتبار سایت در موتور جستجو و افت رنک نشود.

 3. سلام مجدد، جناب جعفری لذت بردم برای اینکه خود شما کلید واژه های بی ربط را حتی برای مثال زدن به عکس تبدیل کردید تا Keyword stuffing نکرده باشید، من یک طراح وبسایت هستم و به یادگیری سئوی حرفه ای خیلی علاقه دارم و وقت زیادی برای یادگیری سئو میگذارم در اکثر سایت های سئوی ایران که ماشالله مدعی اختراع SEO در ایران یا اولین طراح سایت در دنیا خودشان را معرفی میکنند میبینیم که در پایین صفحه اصلی یک پاراگراف ایکس خطی از کلمات کلیدی درست کردند که هیچ ربطی به محتوا ندارد یا در صفحات داخلی به عنوان تگ صدها کلمه که مشخص است آرزویشان است را می آورند.

  • سلام آرش گرامی، خوشحال هستم که مطالب برای شما سودمند بوده. در تایید فرمایش شما، متاسفانه عده ای در تولید محتوا فقط و یا بیشتر به فکر موتور جستجو هستند و از مفید بودن مطالب برای کاربر که هدف اصلی باید باشد،غافل هستند. نوشتن تعدادی کلمه کلیدی که گاها تکراری هم هستند از دیدگاه سئو، جایگاهی ندارد و نقض راهنمای گوگل وبمستر است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *