گوگل پاندا یک تغییر در الگوریتم رنکینگ نتایج جستجوی گوگل است که برای اولین بار در فوریه 2011 منتشر شد. هدف الگوریتم گوگل پاندا کاهش رتبه سایت های با کیفیت کم و نمایش سایت های با کیفیت بالاتر در ابتدای نتایج جستجو است. نام پاندا از یکی از مهندسان گوگل به نام Navneet Panda گرفته شده که توسعه دهنده تکنولوژی بود که امکان ایجاد و به کار بردن این الگوریتم را فراهم ساخت.

گوگل پاندا

با فعال شدن الگوریتم پاندا، در رنکینگ وبسایت های خبری و شبکه های اجتماعی تغییر مثبت به وجود آمد و سایت هایی که شامل تبلیغات متعدد بودند، با افت رنک مواجه شدند. این تغییر به مرور بر 12 درصد از کل نتایج جستجو اثر گذاشت. در دو سال اول بعد از انتشار گوگل پاندا، این الگوریتم به صورت ماهانه آپدیت می شد، اما گوگل در مارچ 2013 اعلام نمود که از این به بعد، آپدیت های آینده نامحسوس تر و ادامه دار خواهد بود. گوگل در 18 جولای 2015 پاندا نسخه 4.2 را منتشر نمود که به مرور برای کلیه وب سایت ها اعمال شد.

گوگل پاندا بر رنکینگ همه سایت یا بخش مشخصی از سایت تاثیر می گذارد و بر روی صفحه خاصی اثر ندارد. طبق اعلام گوگل، این الگوریتم با در نظر گرفتن تعدادی از صفحات با کیفیت کم یا محتوای تکراری، ترافیک کل سایت را کاهش می دهد. توصیه گوگل حذف اینگونه صفحات و یا بلاک کردن آنها از ایندکس شدن در موتورهای جستجو و یا بازنویسی آنهاست.

3 دیدگاه

    • درود خدمت آقای ربیعیان گرامی،
      در خصوص Google Dance، تا جایی که خاطرم هست، قبل از 2010 این اصطلاح دیگر کاربردی نداشت. دلیلش این است که دیگر گوگل به صورت real time صفحات را کراول و محاسبات را انجام میدهد. Google dance مربوط به زمانی بود که گوگل تقریبا به صورت ماهیانه، ایندکسش را آپدیت می کرد.

  1. سلام، برداشت من تا حالا این بود انتخاب اسم حیوان پاندا برای این الگوریتم از ظاهر و ترکیب رنگ خرس پاندا ( سیاه و سفید ) الهام گرفته شده و ذهن انسان به سمت روش های وبمسترینگ و سئوی سیاه و سفید می رود و شاید گوگل خواسته این مهم را یادآوری کند. من در دانشگاه صنعتی شریف از دوستان شنیدم که از سایت شما به عنوان مرجع علمی سئوی ایران یاد می شود. با تشکر فراوان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *