Rich result چیست؟

گوگل تغییراتی را در نحوه نمایش نتایج جستجو تحت عنوان rich result از اوایل سال 2016 در آمریکا و از اوایل سال 2017 در بیشتر کشورها انجام داد. نتایجی که به صورت rich result هستند، در واقع نتایجی هستند که حاوی اطلاعاتی مانند تعداد رای بازدیدکنندگان، مقدار کالری غذا، تاریخ شروع رویداد، فیلم ها، کتاب ها، شبکه های اجتماعی، اطلاعات شرکت و موارد مشابه دیگری هستند و گوگل این اطلاعات را معمولا از طریق structured data کسب می کند.

با توجه به متفاوت بودن نحوه نمایش rich result نسبت به نتایج عادی در SERP، کلیک بیشتری توسط کاربران بر روی آنها می شود و در نتیجه CTR بالاتر می رود و بدین جهت، استفاده از اطلاعات ساختار یافته بسیار با اهمیت می باشد.

انواع rich result

گوگل نتایج جستجو را هم در موبایل و هم در دسکتاپ می تواند به صورت rich result نمایش دهد که در ادامه به توضیح شیوه های متفاوت نمایش آن پرداخته شده است.

Rich snippet

Rich snippet ها اطلاعات تکمیلی هستند که علاوه بر اسنیپت، در نتایج جستجو نمایش داده می شوند و حاوی اطلاعاتی مانند امتیاز کاربران به کالا یا محصول، قیمت کالا، موجود یا عدم موجودی در انبار و مشخصات فنی است.

Rich snippets

Rich Card

rich card ها نتایجی هستند که در SERP به صورت کارت نمایش داده می شوند و حاوی مواردی مانند اطلاعات دستور طبخ غذا، افراد، مکانها، کتاب ها و موارد بسیار متنوع دیگر هستند و همانطور که در ابتدا به آن اشاره شد، گوگل این اطلاعات را از طریق اطلاعات ساختار یافته به دست می آورد.

rich result برای کتاب و فیلم و دستور طبخ غذا
نحوه نمایش rich result برای کتاب و فیلم و دستور طبخ غذا

Knowledge Graph

Knowledge Graph یا Knowledge Panel باکس اطلاعاتی است که در کنار نتایج جستجو نمایش داده می شود و به عنوان مثال حاوی اطلاعات افراد و شخصیت های شناخته شده، اطلاعات کشورها، شرکت ها و موارد گوناگون دیگر می باشد. همان طور که در قسمت الگوریتم ها توضیح داده شد، یکی از وظایف الگوریتم مرغ مگس خوار گوگل استخراج اطلاعات از سایت ها جهت نمایش آنها در Knowledge Graph است.

Tehran knowledge graph

Featured snippet

Featured snippet نوعی از rich result است که در حقیقت پاسخ عبارتی است که توسط کاربر جستجو شده و این اطلاعات بر خلاف انواع دیگر rich result از اطلاعات ساختار یافته استخراج نشده اند و گوگل آن متن را از درون محتوای صفحه یافته است.

Featured snippet

تاثیر Rich result بر رنکینگ و کاربرد آن در سئو

طبق اعلام رسمی گوگل استفاده از اطلاعات ساختار یافته به صورت مستقیم تاثیری بر محاسبات رنکینگ موتور جستجوی گوگل ندارد ولی اگر شما از اطلاعات ساختار یافته ای استفاده کنید که منجر به نمایش Rich result شود، به دلیل بالاتر رفتن CTR یا نسبت کلیک به نمایش، تاثیر غیر مستقیم در بهبود رنکینگ خواهد داشت. بنابراین یکی از مواردی که در سئوی حرفه ای به آن دقت ویژه می شود، استفاده از اطلاعات ساختار یافته است.

6 دیدگاه

  • سلام، گوگل به کمک هوش مصنوعی در مورد صحت مطالب و اشتباه بودن آنها تصمیم گیری می کند. اگر شما با پاسخی به شکل featured snippet مواجه شدید که اشتباه بود و یا درست بود ولی پاسخ سوال شما نبود، می توانید با کلیک بر روی send feedback که در زیر پاسخ قرار دارد، برای گوگل فیدبک بفرستید تا آنها بتوانند اگوریتم هوش مصنوعی را توسعه دهند. شما می توانید در مورد گوگل رنک برین و الگوریتم مرغ مگس خوار اطلاعات بیشتری کسب کنید.

 1. مقاله rich result یا درج اطلاعات وب سایت ها در گوگل خیلی عالی بود، من وب سایت ندارم ولی فکرمیکنم سایت هائی که اطلاعات ریچ ریزالت آنها توسط گوگل نمایش داده میشود سایت های معتبرتری هستند. باکس اطلاعاتی Knowledge Graph هم برام جذاب بود

 2. سلام
  آیا ریچ کارت که خودش نوعی ریچ ریزالت است در صفحه نتایج گوگل به کاربرانی که در ایران هستند هم نمایش داده می شود؟ همیشه در گوگل سرچ کنسولم در قسمت ریچ کارت هیچ آماری نیست. می‌خواهم بدانم ایرادی در سایت من هست و یا این قابلیت در ایران وجود ندارد.

  • سلام،
   بله ریچ کارت در ایران نیز به کاربران در صفحه نتایج گوگل نمایش داده می شوند. برای نمایش ریچ کارت باید از استراکچرد دیتا استفاده کنید. در گوگل سرچ کنسول اطلاعات ریچ کارت در حال حاضر فقط برای دستور طبخ غذا، مشاغل، فیلم و درسها نمایش داده می شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *