متن یا لینک های مخفی

پنهان کردن متن یا لینک درون محتوا به منظور دستکاری در رتبه بندی گوگل، بر خلاف سیاست های اسپم گوگل است. متن (مانند کلمات کلیدی متعدد) را می توان توسط راه حل های متعددی پنهان کرد مانند:

  • استفاده متن سفید روی پس زمینه سفید
  • استفاده از CSS جهت نمایش  متن خارج از صفحه
  • استفاده از فونت با سایز صفر یا با opacity صفر
  • پنهان کردن یک لینک تنها با استفاده از لینک کردن یک کاراکتر کوچک. به عنوان مثال یک خط تیره در وسط یک پاراگراف
  • قرار دادن متن در پشت یک عکس
متن یا لینک های مخفی


وقتی سایت خود را به منظور دیدن متن ها یا لینک های پنهان ارزیابی می کنید، به دنبال هر چیزی که به سادگی توسط بازدید کنندگان قابل مشاهده نیست بگردید. آیا متن و یا لینکی  وجود دارد که تنها برای موتورهای جستجو قابل دیدن باشد و برای کاربر بازدید کننده نمایش داده نشود؟

با این حال همه متن های پنهان فریبنده محسوب نمی شوند. به عنوان مثال اگر سایت شما از تکنولوژی هایی مانند جاوااسکریپت، تصاویر یا فایل های فلش که دسترس پذیری موتورهای جستجو را با مشکل روبرو کند استفاده  کند، به کار بردن متن های توصیفی می تواند دسترس پذیری سایت را ارتقا ببخشد. به یاد داشته باشید که بسیاری از بازدیدکنندگان انسانی با استفاده از screen reader، مرورگر موبایل و اتصال اینترنت کم سرعت قادر نخواهد بود این گونه محتوا را مشاهده کنند و به جای آن از متن توصیفی بهره مند خواهند شد. شما می توانید دسترسی پذیری سایت خود را از طریق غیر فعال کردن جاوااسکریپت و تصاویر روی مرورگر یا با استفاده از یک مرورگر فقط متنی مانند Lynx تست کنید.

نکاتی برای دسترسی پذیر کردن سایت

تصاویر: استفاده از صفت alt جهت ارائه متن توصیفی. به علاوه گوگل توصیه می کند از یک عنوان (caption) قابل خوانده شدن توسط انسان و متن توصیفی در اطراف تصویر استفاده شود.

جاوااسکریپت: قراردادن محتوای یکسان در JavaScript و برچسب <noscript>. اگر شما از این روش استفاده می کنید باید اطمینان حاصل کنید که هر دو محتوا دقیقا مانند یکدیگر هستند و محتوای یکسانی در جاوااسکریپت و مرورگرهایی که جاوااسکریپت آنها فعال نیست نمایش داده می شوند.

ویدیو: متن توصیفی در مورد ویدئو به HTML اضافه کنید. اضافه کردن زیرنویس به ویدئو نیز یک راه حل خوب مناسب محسوب می شود.


🔗 منبع: Google Search Console Help

یک دیدگاه

  1. سلام متشکرم بابت توضیحات جامعتون در مورد متن یا لینک های مخفی. من با خواندن مقالتون متوجه شدم که برخی از سایت ها با استفاده از متن یا لینک های مخفی قصد در فریب گوگل دارند که این روش های کاذب شاید در مدت کوتاه اثر بخش باشد ولی در طولانی مدت الگوریتم های گوگل این خطا ها را شناسایی میکنند و مانع از بالا رفتن رنک های کاذب می شوند. کاش مردم تلاش می کردند با محتوای اصولی ارزش سایتشان را بالا بیاورند و به دنبال فریب الگوریتم های گوگل نبودند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *