گزارش Crawl Stats در گوگل سرچ کنسول

در گزارش Crawl Stats اطلاعاتی در مورد فعالیت گوگل بات در سایت نمایش داده می شود که شامل گزارش تعداد صفحات کراول شده در روز، کیلوبایت دانلود شده در روز و مدت زمان دانلود صفحه به میلی ثانیه است. تصویر نمونه هر سه نوع گزارش Crawl Stats در ادامه نمایش داده شده است.

تعداد صفحات کراول شده در روز
تعداد صفحات کراول شده در روز
کیلوبایت دانلود شده در روز
کیلوبایت دانلود شده در روز

گزارش زمان صرف شده برای بارگذاری یک صفحه

در این گزارش سرچ کنسول که تصویر آن در زیر نمایش داده شده است، می توانید سرعت میانگین بارگذاری صفحات کراول شده سایت توسط گوگل بات را مشاهده کنید. اگر وب سرور شما در ایران است و جامعه هدف سایت شما را کاربران ایرانی تشکیل می دهند، به دلیل اینکه گوگل بات از آی پی آدرس خارج از ایران اقدام به کراول صفحات می کند، بنابراین طبیعی است که میانگین زمان صرف شده برای بارگذاری صفحات توسط گوگل بات نسبت به کاربران داخل ایران بیشتر باشد. ولی اگر صرف نظر از زمان درج شده در گزارش، به نوسانات نمودار توجه داشته باشید، می توانید متوجه شوید که چه زمانهایی وب سرور سایت شما کند تر و یا سریع تر بوده و با توجه به زمان گزارش بتوانید علت کندی های احتمالی را بررسی و برطرف کنید.

زمان صرف شده برای بارگذاری یک صفحه
زمان صرف شده برای بارگذاری یک صفحه

به عنوان نمونه بعد از جابجایی سرور یا هاست، انجام برخی تنظیمات در سرور یا CMS و یا نصب بعضی از ماژول ها یا افزونه ها می توانید گزارش Crawl Stats را بررسی کنید تا از کند شدن و یا سریع تر شدن سرعت بارگذاری صفحات مطلع شوید و تصمیمات لازم را در برای سئوی سایت اتخاذ کنید. با توجه به اهمیت سرعت بارگذاری صفحه در محاسبات رنکینگ صفحات توسط الگوریتم های گوگل و آپدیت های آنها مخصوصا آپدیت سرعت گوگل، جهت سئوی حرفه ای نیاز است که توجه ویژه ای به سرعت بارگذاری صفحات شود.

در صورتیکه گوگل بات در هنگام کراول صفحات با ارور مواجه شود، لیست ارورها را می توانید در گزارش Crawl Errors در سرچ کنسول مشاهده کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *