ابزار Change of Address سرچ کنسول

ممکن است که هر سایتی به دلایل گوناگون مانند تغییر Top Level Domain (TLD) تصمیم به تغییر دامین بگیرد. به عنوان نمونه تغییر  دامین example.ir به example.com یا تغییر یک دامین به دامین کاملا متفاوت دیگر مانند تغییر example.com به domain.com

به فرایند تغییر دامین سایت و انتقال سایت به آدرس جدید، Site move گفته می شود. در صورتیکه site move طبق اصولی که گوگل تعیین کرده است انجام شود، گوگل ایندکس خود را آپدیت می کند و رنک آدرس های قدیمی را به آدرس های جدید انتقال می دهد. گوگل برای تسریع در روند انتقال رنک در حین site move، ابزار Change of Address را در سرچ کنسول تعبیه کرده است که توسط آن می توانید گوگل را در جریان انتقال سایت به دامین جدید قرار دهید.

مدت زمان انتقال رنک از آدرس های قدیمی به آدرس های جدید با توجه به پارامترهایی مانند تعداد صفحات سایت، تعداد لینک های داخلی و خارجی می تواند متفاوت باشد.

مراحل انجام Site move با کمک Change of Address Tool سرچ کنسول

در صورتیکه در سرچ کنسول دارای سطح دسترسی owner هستید، جهت انجام site move طبق مراحل زیر جلو بروید:

1- دامین جدید را در سرچ کنسول ثبت کنید.

این امکان وجود دارد که سایت را به عنوان Domain در سرچ کنسول ثبت و site move را به یک دامین دیگر انجام داد که در این صورت، همه آدرس ها مانند http و https و www و non-www و همچنین همه سابدامین ها در فرایند site move مشارکت خواهند کرد.

ولی اگر سایت را به عنوان URL prefix در سرچ کنسول ثبت کرده باشید، فقط همان آدرس بخصوص مانند https://example.com به همراه پروتکل http آن در فرایند site move مشارکت خواهد کرد و site move برای https://www.example.com و http://www.example.com و m.example.com اعمال نخواهد شد.

2- آدرس های قدیمی را به آدرس های با دامین جدید ریدایرکت 301 کنید.

مطمئن باشید که آدرس همه منابع صفحه مانند CSS، JS و عکس ها نیز به آدرس های با دامین جدید ریدایرکت 301 شده باشند.

3- در سرچ کنسول مربوط به دامین قدیمی به قسمت Settings رفته و روی Change of Address کلیک کنید.

ابزار Change of Address سرچ کنسول
ابزار Change of Address سرچ کنسول

4- دامین جدید را از منوی آبشاری انتخاب کنید و روی دکمه Validate & update کلیک کنید.

انتخاب سایت در ابزار Change of Address
انتخاب سایت در ابزار Change of Address سرچ کنسول

5- در صورتیکه مالک هر دو دامین در سرچ کنسول باشید و آدرس های با دامین قدیمی به دامین جدید ریدایرکت شده باشند، تست های گوگل با موفقیت انجام می پذیرد و پیغام زیر را مشاهده خواهید کرد که باید روی دکمه CONFIRM MOVE آن کلیک کنید.

Change of Address Validation Passed
Change of Address Validation Passed

اگر به عنوان نمونه، ریدارکت 301 را انجام نداده باشید، پیغام زیر را خواهید دید که نشان دهنده عدم موفقیت آمیز بودن Validation ابزار Change of Address است.

Change of Address Tool Validation Failed

6- در صورت موفقیت آمیز بودن مرحله Validation، پیغام زیر را مشاهده خواهید کرد که به معنی موفقیت آمیز بودن site move و اتمام کار است. در صورتیکه قصد لغو site move را داشتید روی دکمه CANCEL MOVE کلیک کنید.

This site is currently moving

7- سپس گوگل شروع به آپدیت ایندکس خود می کند که در این پروسه، آدرس های با دامین قدیمی به دامین جدید تغییر پیدا می کنند. همچنین ورودی های ارگانیک دامین قدیمی به تدریج جای خود را به دامین جدید می دهند. شما می توانید این روند را در گزارش های Coverage و Performance سرچ کنسول مشاهده کنید.

دی ایندکس شدن آدرس های قدیمی در گزارش Coverage سرچ کنسول
دی ایندکس شدن آدرس های قدیمی در گزارش Coverage سرچ کنسول پس از انجام Site move

 

گزارش Performance در مورد کاهش ورودی ارگانیک پس از انجام Site move
گزارش Performance در مورد کاهش ورودی ارگانیک پس از انجام Site move

برای Site move به این نکات توجه داشته باشید:

 1. از انجام چند site move پشت سر هم که به آن Chain site move گفته می شود، خودداری کنید. در صورتیکه سایت A.com را به B.com انتقال داده اید، بلافاصله اقدام به انتقال B.com به C.com نکنید و صبر کنید تا ایندکس گوگل در site move اول به صورت کامل از سایت A به B منتقل شود و سپس نسبت به انتقال سایت B به C اقدام کنید.
 2. در هنگام site move بهتر است که ساختار URL را تغییر ندهید. اگر site move با تغییر در ساختار URL همراه باشد، احتمال از دست رفتن بخشی از ترافیک وجود خواهد داشت. در صورت نیاز به اصلاح URL های سایت، ابتدا site move را انجام دهید و صبر کنید تا رنک صفحات از دامین قدیمی به جدید منتقل شود و سپس نسبت به اصلاح URL ها اقدام کنید.

پرسش های متداول در مورد ابزار Change of Address سرچ کنسول

آیا برای انتقال سایت از http به https باید از ابزار change of Address استفاده کنیم؟

خیر، برای site move در حالت تغییر پروتکل http به https نیازی به استفاده از این ابزار در سرچ کنسول نیست و ریدایرکت کردن آدرس های با پروتکل http به آدرس های جدید با پروتکل https کفایت می کند.

آدرس صفحات سایت من از www به non-www تغییر کرده است. آیا نیازی به استفاده از change of Address هست؟

خیر، در صورت تغییر آدرس های سایت از www به non-www یا برعکس، فقط کافیست که آدرس های قدیمی را به آدرس های جدید ریدایرکت 301 که به معنی ریدایرکت دائم است بکنید.

آیا در صورت تغییر ساختار URL صفحات سایت باید از change of Address استفاده کرد؟

خیر، از ابزار Change of Address سرچ کنسول فقط در هنگام تغییر دامین باید استفاده کنید. در صورت تغییر ساختار URL صفحه یا صفحات سایت، صرفا کافیست که آدرس های قدیمی به آدرس های جدید ریدایرکت 301 شوند.

7 دیدگاه

 1. من دامنه قبلیم که به یک دامنه دیگه انتقال داده بودم منقضی شده.

  و حالا میخوام دامنه ی همون دامنه انتقال داده شده رو به یک دامنه دیگه انتقال بدم ولی اولش باید دامنه منقضی شده رو کنسل کنم که نمیشه

  • سلام و وقت بخیر،

   اگر دامین قبلی که آن را site move کرده بودید اکسپایر شود، site move خود به خود از در سرچ کنسول از کار خواهد افتاد. ممکن است این مورد چند روز طول بکشد ولی حتما از کار خواهد افتاد.

 2. چون محتوای دامین اصلی با زبان asp.net نوشته شده است. قرار هست محتوای ساب دامین که روی ورد پرس اجرا شده است را قرار بدهیم.

  • درود دوباره خانم مثنوی،
   اینطور که من برداشت کردم، قصد دارید که محتوای دامین و سابدامین را با هم جابجا کنید که کار غیر متداولی است و بدون ریسک نیست. هر چقدر تعداد صفحات شما بیشتر باشد، ریسک نیز بالاتر خواهد رفت.
   هر زمان آدرسها تغییر کردند و ریدایرکت ها را انجام دادید، دقت بفرمایید که لینک های داخلی نیز آپدیت شوند و به آدرس های جدید لینک بشوند.

 3. سلام استاد وقتتون بخیر
  استاد من یک سایت asp .net دارم که براش ساب دامین ایجاد کردم و روی ساب دامین سایت رو با ورد پرس طراحی کردم.
  قصد دارم سایت asp .net رو به ساب دامینی که روی ورد پرس طراحی شده انتقال بدم.
  اگر از طریق هاست ریدایرکت انجم بدم ممکنه رنک هام و از دست بدم ؟
  چکار کنم بهتره؟

  • سلام خانم مثنوی،
   ابزار change of address گوگل سرچ کنسول برای site move کاربرد دارد و برای تغییر دامین استفاده می شود. از آنجایی که الان دامین اصلی تغییری نکرده است، از این ابزار نمی شود استفاده کرد.
   کاری که می شود در سناریو شما انجام داد این است که همه آدرس های دامین اصلی به آدرس های با سابدامین ریدایرکت 301 شوند که معمولا نوسان رنک به همراه خواهد داشت.
   روی دامین اصلی چه محتوایی قرار است آورده شود که الان محتوای آن را قصد دارید به سابدامین منتقل بفرمایید؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *