محتوای سایت خود را AMP کنید

پروژه AMP که مخفف Accelerated Mobile Pages است در اکتبر سال 2015 به صورت متن باز معرفی شد و از فوریه 2016 رسما شروع به کار کرد. هدف اصلی پروژه امپ، بالا بردن سرعت بارگذاری صفحات برای کاربران موبایلی است.

مزیت صفحات AMP

صفحات AMP بسیار سبک تر از صفحات عادی هستند و بر روی موبایل با سرعت زیادی بارگذاری می شوند و با توجه به افزایش تعداد استفاده کنندگان از دستگاه های همراه برای کاوش در اینترنت، پروژه AMP یک امر ضروری بود.
علاوه بر کم حجم و سریع بودن صفحات امپ، گوگل سرور کش اختصاصی برای صفحات AMP در نظر گرفته و صفحات امپ را بر روی آن کش میکند و در نتیجه باز هم سرعت بارگذاری صفحات بیشتر می شود.
در شش ماهه گذشته بسیاری از سایت های خبری بزرگ دنیا صفحات امپ زیادی را تولید کردند به طوری که طبق اعلام رسمی گوگل در حال حاضر 150 میلیون صفحه AMP در Google’s AMP Cache وجود دارد و حدود 4 میلیون صفحه امپ جدید در هر هفته به آن اضافه می گردد.

تاثیر AMP بر رنکینگ سایت

طبق اعلام گوگل، صفحات امپ در حال حاضر تاثیری در رنک صفحات ندارند ولی به هر حال صفحات امپ در بالای صفحه نتایج جستجو نمایش داده خواهند شد و همین امر باعث بالا رفتن ترافیک خواهد شد و به همین دلیل ایجاد صفحاتAMP می تواند قسمتی از راهکار بهینه سازی برای موتور جستجو باشد.
با توجه به تصویر زیر، محل نمایش نتایج صفحات امپ، در بالای صفحه نتایج جستجو قرار دارد.

از ابتدای رونمایی امپ برای عموم، گوگل، بیشتر صفحات امپ خبری را پوشش می داد و حالا اعلام نمود که به زودی صفحات امپ را برای سایت های غیر خبری نیز در نتایج جستجو نشان خواهد داد. شما می توانید توسط دستگاه موبایلتان به آدرس g.co/ampdemo بروید و مانند تصویر زیر با جستجوی عبارات مختلف مانند French Toast به مشاهده صفحات امپ بپردازید.

دموی AMP

یک دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *