مدیریت کاربران در گوگل سرچ کنسول

پس از اضافه کردن سایت در گوگل سرچ کنسول، جهت دسترسی دادن به کاربران دیگر برای رویت و یا انجام تنظیمات و یا حذف کاربر در اکانت گوگل سرچ کنسول ابتدا توسط اکانت جیمیلتان وارد اکانت Google Search Console شوید و سپس روی گزینه Settings در سایدبار (سمت چپ صفحه) کلیک کنید تا مانند تصویر زیر وارد Property settings شوید.

تنظیمات Property در گوگل سرچ کنسول
تنظیمات Property در گوگل سرچ کنسول

سپس روی گزینه Users and permissions کلیک کنید تا مانند تصویر زیر، لیست کاربرانی که به Property مورد نظر دسترسی دارند نمایش داده شوند.

Users and permission در گوگل سرچ کنسول
Users and permission در گوگل سرچ کنسول

اضافه کردن کاربر در گوگل سرچ کنسول

با توجه به تصویر بالا، در صورتیکه مالک property در سرچ کنسول باشید می توانید با کلیک بر روی دکمه شماره 1 (سه نقطه) و انتخاب گزینه Manage property owners به مدیریت کاربران با دسترسی مالک بپردازید. همچنین می توانید روی دکمه شماره 2 به نام ADD USER کلیک کنید تا طبق تصویر زیر، کاربران جدید را با دو سطح دسترسی Full و Restricted تعریف کنید.

اضافه کردن کاربر در گوگل سرچ کنسول
اضافه کردن کاربر در گوگل سرچ کنسول
 • کاربر با سطح دسترسی Owner می تواند کاربران یا مالکان دیگر را به اکانت اضافه کند و همه تنظیمات را انجام دهد. مالک از نوع Verified owners فردی است که مالکیت را به گوگل اثبات کرده و مالک از نوع Delegated owners فردی است که توسط مالکی دیگر به عنوان مالک به اکانت اضافه شده است.
 • کاربر با سطح دسترسی Full، امکان رویت بیشتر اطلاعات و اعمال تغییرات و تنظیمات را دارد.
 • کاربر با سطح دسترسی Restricted، امکان رویت بیشتر اطلاعات را دارد ولی امکان انجام تنظیمات و تغییرات را ندارد.
 • پس از تعریف کاربر، این امکان وجود دارد که سطح دسترسی را در هر زمان تغییر دهید.
 • فقط کاربری که به عنوان مالک در سرچ کنسول ثبت شده باشد اجازه دارد که کاربر دیگری را با سطح دسترسی مالک اضافه کند.
 • کلیه مالکان می توانند لیست همه کاربران و مالکان را مشاهده و ویرایش و حذف کنند. البته Delegated owner نمی تواند Owner را حذف کند.
 • هر کاربری که به سرچ کنسول اضافه شد، یک اعلان در سرچ کنسول به همراه یک ایمیل به همه مالکان و کاربران با دسترسی Full ارسال می شود.

8 دیدگاه

  • سلام، امکان undo کردن چیزی در سرچ کنسول وجود ندارد و اگر تنظیمات اشتباهی انجام شده باشد باید مجدد اصلاح شوند. در کل دکمه undo وجود ندارد ولی در برخی جاها مانند URL Parameter، اگر پارامتر اشتباهی تعریف شده باشد، به راحتی قابل دلیت یا ادیت کردن است.

 1. سلام
  من میخوام توی سرچ کنسول دسترسی فول به یکنفر بدم و این سوالات رو دارم:

  1. دسترسی فول در سرچ کنسول چه خطراتی برای سایت ایجاد میکنه
  ۲. فایل html دانلود شده در هاست کجاست و چطور میتونیم چک کنیم که کسی فایل html سرچ کنسول روی هاست آپلود نکنه
  ۳. اینکه فرمودید فقط owner میتواند کاربران را میدیریت کند, یعنی اکر به کسی دسترسی فول بدیم امکان حذف خودمان را ندارد؟
  ۴. کسی که دسترسی محدود داره با کسی که دسترسی فول داره فرقشون توی کدوم قسمتها هستش؟

  • سلام و وقت بخیر، پاسخ پرسش های شما به شرح زیر است:

   1- به دلیل امکان انجام برخی تنظیمات مانند International Targeting، Preferred domain، Crawl rate، Remove URLs و دسترسی به اضافه یا حذف نمودن Sitemap در سرچ کنسول توسط کاربر با دسترسی Full، فقط به فردی که به این امکانات نیاز دارد، دسترسی فول بدهید.

   2- فایل HTML در روت سایت قرار دارد. دقت کنید که آپلود فایل HTML یکی از راه های اثبات مالکیت دامین به گوگل سرچ کنسول است و راه های دیگری مانند گوگل آنالیتیکس، meta و اضافه کردن رکورد در دامین نیز برای این کار وجود دارد. در کل 5 روش برای اثبات مالکیت دامین وجود دارد که در مقاله آموزش اضافه کردن سایت در سرچ کنسول به آن اشاره کرده ام. بنابراین عدم وجود فایل HTML مربوط به گوگل سرچ کنسول، الزاما به معنی نبود مالک دیگر نیست. وقتی با دسترسی مالک در سرچ کنسول هستید، می توانید روی چرخ دنده بالای صفحه کلیک کنید و گزینه Users and Property Owners را انتخاب کنید تا لیست همه کاربران و مالکان اکانت را مشاهده کنید.

   3- کاربر با دسترسی فول امکان تعریف یا ادیت هیچ کاربر یا مالکی را ندارد. فقط مالک می توانید کاربران سرچ کنسول را مدیریت کند.

   4- در قسمت 1 پاسخ این سوال را داده ام.

 2. آیا فایل HTML که در هاست آپلود می کنیم، تا به گوگل بگیم که ما مدیر سایت هستیم، اگر اون فایل رو پاک کنیم، دیگه دسترسی به سرچ کنسول سایت مون نخواهیم داشت؟

  • سلام. اگر فقط از طریق آپلود فایل HTML مالکیت را تایید کرده باشید، با حذف آن فایل پس از مدت کوتاهی، property مورد نظرتان در گوگل سرچ کنسول unverified می شود. در نتیجه همیشه باید آن فایل مربوط به verificationسرچ کنسول را نگاه دارید.

 3. درود، آیا کاربری که به آن دسترسی full داده شده می تواند کاربران دیگر را به سرچ کنسول اضافه نماید؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *