گزارش تخلف نقض کپی رایت به DMCA گوگل

DMCA قانون حمایت از مالکیت معنوی در آمریکا و مخفف Digital Millennium Copyright Act است. واحد DMCA از سال 2012 در گوگل با هدف حمایت از مالکیت های معنوی در حوزه وب شروع به فعالیت نمود.

DMCA

هر شخصیت حقیقی یا حقوقی می تواند به صورت مستقیم و یا توسط شرکت هایی که کار DMCA را انجام می دهند از وب سایت های ناقض قانون کپی رایت به گوگل شکایت کند. از ماه آپریل 2016 تا ماه آپریل 2017 بیش از 910 میلیون درخواست در ارتباط با سایت های ناقض قانون کپی رایت برای گوگل ارسال شده است. تعداد ارسال درخواست حذف URL از ایندکس گوگل در هر هفته از سال 2011 تا کنون در نمودار زیر نشان داده شده است. به عبارت دیگر طی یک سال گذشته به طور میانگین در هر دقیقه بیش از 1700 درخواست حذف URL به گوگل ارسال شده است.

درخواستهای ارسال شده با Google DMCA از سال 2011
درخواستهای ارسال شده با Google DMCA از سال 2011

با توجه به تصویر زیر از مارچ 2011 تا مارچ 2017 تعداد 2.2 میلیارد URL از مجموع 1.02 میلیون سایت با حکم DMCA از ایندکس گوگل حذف شده است.

آدرسهای حذف شده از ایندکس گوگل با حکم DMCA
آمار درخواست ها و آدرسهای حذف شده از ایندکس گوگل با حکم DMCA

بیشترین حذف URL از ایندکس گوگل در مورد سایت های اشتراک گذاری فایل بوده که نظارت کمتری در حیطه قانون کپی رایت بر روی سایتشان داشتند که در این میان سایت 4shared.com با حذف بیش از 42 میلیون URL از ایندکس گوگل، رکورد دار است حذف تعداد URL است.

نحوه شکایت به DMCA گوگل

اگر شما مالک یک محتوا، عکس، کتاب، نقاشی و یا هر آنچه که می تواند تحت پوشش قانون DMCA باشد و اگر سایتی قانون مالکیت های معنوی را در مورد دارایی شما نقض کرده است می توانید پس از ورود به گوگل سرچ کنسول، وارد صفحه داشبورد DMCA شوید و از سایت خاطی به گوگل شکایت کنید. در صورتیکه هنوز سایتتان را در Google Search Console ثبت نکرده اید، مقاله آموزش اضافه کردن سایت در گوگل سرچ کنسول را مطالعه کنید.
یک از کارهایی که در سئو حرفه ای انجام می پذیرد، شناسایی سایتهایی است که محتوای شما را بدون اجازه کپی و بازنشر کرده اند، و شکایت از آنها به Google DMCA است.

نتیجه شکایت به DMCA

مدت زمان رسیدگی به شکایت های DMCA با توجه به نوع محتوا و تعداد URLها متفاوت است ولی معمولا برای تعداد URL اندک، مدت زمان رسیدگی به شکایت و اعلام نتیجه در حدود 2 هفته است. فرد شاکی می تواند پاسخ شکایتش را در داشبورد DMCA ببیند. در صورتیکه اتهام سایت متخلف به گوگل ثابت شود، عکس، محتوا، صفحه و حتی سایت مورد نظر ممکن است از ایندکس گوگل حذف گردد.

در صورتیکه صفحه ای قبلا دارای رنک بوده و با حکم DMCA از ایندکس گوگل حذف شده باشد، به صورت تصویر زیر در SERP نمایش داده می شود.

نمایش صفحات حذف شده از ایندکس گوگل با حکم DMCA در SERP
نحوه نمایش صفحات حذف شده از ایندکس گوگل با حکم DMCA در SERP

همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید به تعداد شکایت های انجام شده از صفحات خاطی حذف شده از ایندکس گوگل، کلمه Complaint به رنگ آبی در متن قرار داده شده که با کلیک کردن بر روی آنها می توانید نام شاکی و متن شکایت ارسال شده به DMCA را ملاحظه کنید.

17 دیدگاه

 1. سلام. من یکی از لینک هام از صفحات گوگل حذف شده. توی سرچ کنسول هم نگاه کردم خطای DMCA برام نیومده بود. راه دیگه ای هست متوجه بشم ببینم برای چی لینک من از سرچ و جستجوهای گوگل حذف شده؟

  • سلام، وضعیت ایندکس بودن یا نبودن یک صفحه را بهتر است که با ابزار URL inspection سرچ کنسول بررسی کنید که هم چک کنید که ببینید در ایندکس وجود دارد یا خیر و یا اگر از نظر گوگل بات، مشکلی برای آن صفحه وجود دارد، آن مشکل را پیدا و رفع کنید.

 2. سلام
  وبسایت بنده به دلیل استفاده از قالب کپی رایت دار از نتایج حذف شده
  برای رفع این مشکل چکار باید انجام بدم؟

  • سلام، اگر سایت شما با Manual Action روبرو شده و از ایندکس خارج شده است، به هر دلیلی که از نتایج گوگل حذف شده است، باید آن ایراد را برطرف کنید و از طریق سرچ کنسول reconsideration request برای گوگل ارسال کنید که سایت را دوباره بررسی کنند. فقط مطمئن باشید که دیگر مشکل کپی رایت نداشته باشید.

 3. سلام، چندتا از صفحات سایتم بعد مدتی تو نتایج نمیاد ولی ایندکس هستش. بنظرم بابت همین گزارش نقض کپی رایته که رقبا میزنن چون مطلبمون در مورد بیوگرافی افراده چه بخوایم نخوایم ی مقداری کپی از سایتها دیگه میشه. بابت تو نتایج نیومدن هیج پیامی تو سرچ کنسول نیومده.. راه دیگه هست بفهیم بابت اون موضوع هست و از خودمون دفاع کنیم؟

  • سلام،
   اگر با حکم DMCA صفحه یا صفحاتی از سایت شما از ایندکس گوگل خارج شده باشد، حتما گوگل به آدرس ایمیلی که سایت را با آن در سرچ کنسول اضافه کرده اید، اطلاع خواهد داد. در مواقعی که نقض کپی رایت برای گوگل محرز باشد، صفحه متخلف را از ایندکس خارج می کند ولی اگر به دفاع از جانب متهم و یا به توضیحات بیشتر از شاکی نیاز داشته باشد، حتما به آنها ایمیلی مبنی بر ارسال اطلاعات بیشتر یا دفاع ارسال خواهد کرد.
   برای بررسی بیشتر، با URL inspection گوگل سرچ کنسول، وضعیت ایندکس صفحات مورد نظرتان را بررسی کنید و یا اگر از ایندکس آنها مطمئن هستید، پوزیشن آنها را در گزارش Performance سرچ کنسول بررسی کنید.

  • درود، توصیه می کنم با استفاده از ابزار URL inspection گوگل سرچ کنسول، صفحات مورد نظرتان را بررسی کنید تا ببینید در ایندکس گوگل وجود دارند یا خیر و اگر اروری وجود دارد، در جریان جزئیات آنها قرار بگیرید. اگر DMCA به علت نقض کپی رایت، صفحه یا صفحات سایت شما de-index شده باشد، گوگل قبلا این مورد را به وبمستر سایت اطلاع رسانی کرده است.

 4. عالی بود. تازه متوجه شدم که این امکان وجود دارد که از کسانی که کپی رایت من را نقض می کنند به گوگل DMCA شکایت کرد.

 5. ده ها بار مقاله هایم توسط سایت ها مختلف به صورت کامل کپی شده اند ولی هر قدر پی گیری کردم از گوگل نتیجه نداد تنها کاری که کردند رتبه سایت خودم را کاهش دادند

  • سلام جناب مهرابی، اگر بتوانید ثابت کنید که مالک محتوا شما هستید، حتما شکایت شما به نتیجه می رسد. قبل از شکایت حتما باید به مواردی مانند تاریخ ایندکس شدن محتوای سایت شما و سایتی که قصد دارید از آن به گوگل DMCA شکایت کنید دقت کنید. همچنین اطمینان حاصل کنید که محتوای سایت خودتان توسط تولیدکنندگان محتوایتان از سایت های دیگران کپی نشده باشد. اگر بتوانید مالکیت محتوا را ثابت کنید، حتما شکایت شما به گوگل DMCA به نتیجه خواهد رسید. اگر قبلا شکایت های نادرست و یا شکایت هایی که به نتیجه نرسیده اند با اکانت گوگلتان داشته اید، توصیه می کنم که شکایت های دیگر را با آن اکانت ارسال نکنید.

 6. اینکه امکان گزارش تخلف یک سایت به گوگل وجود داره یک امکان خوبه ولی متاسفانه نتیجه شکایت به DMCA رو گوگل به کسانیکه تخلف سایتی رو اعلام کردند ابلاغ نمیکنه و نمیشه مطمئن بود که موارد تخلف رسیدگی میشه یا خیر

  • سلام، هنگامی که به درستی به DMCA شکایت کرده باشید، نتیجه بررسی برای شاکی هم ارسال می شود. ضمنا اگر شکایت شما به نتیجه برسد، همانطور که در انتهای مقاله نوشته شده، با کلیک بر روی کلمه یا کلمات Complaint می توانید متن شکایت را مشاهده نمایید.

 7. درود به شما،من اولین شکایتم به DMCA را با توجه به مقاله کامل و خوبتون برای گوگل ارسال کردم. فکر کنم بیشتر کاربران از وجودDMCA بی اطلاع باشند. آقای جعفری بابت همه مقالات خوبتان از شما سپاسگذارم.

 8. احسنت به شما و سایت خوبتون که اطلاعات سئو روز دنیا رو در اختیار همه قرار میدین. من تا حالا نمیدانستم چیزی به نام DMCA در گوگل وجود دارد و همه می توانند از سایت هایی که مطالبشان را بدون اجازه برداشته اند به گوگل شکایت کنند. من امروز 4 لینک را گزارش کردم و ایشالا نتیجه شکایت به DMCA را در کامنت بعدیم اعلام میکنم. امیدوارم تولیدکنندگان محتوای سایتها به قانون کپی رایت احترام بگذارند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *