گزارش Performance سرچ کنسول

بخش Performance یا کارایی، حاوی اطلاعاتی در مورد جستجوهای انجام شده در یک بازه زمانی مشخص در گوگل است که منجر به نمایش دست کم یک صفحه از سایت در SERP شده. در گزارش Performance چهار نوع اطلاعات شامل اطلاعات مربوط به Click و Impression و CTR و Position نمایش داده می شود که شما می توانید تک تک آنها و یا همه آنها را با کلیک کردن انتخاب نمایید و از روند تغییرات آنها در بازه های زمانی مشخص مطلع شوید. در ادامه در مورد آنها توضیح داده شده است.

گزارش Performance سرچ کنسول
گزارش Performance گوگل سرچ کنسول

Total clicks

تعداد کلیک هایی که در نتایج گوگل بر روی صفحات، عکس ها و ویدیوهای سایت شما انجام شده است.

Total impressions

تعداد رویت سایت شما در نتایج گوگل. (به این نکته دقت داشته باشید که تعداد رویت با تعداد جستجوی انجام شده متفاوت است)

Average CTR

کلمه CTR مخفف Click Through Rate و به معنای نرخ کلیک است و برابر با نسبت کلیک به نمایش و یا به عبارت دیگر نسبت Click به Impression است. به عنوان نمونه اگر سایت شما 100 بار در نتایج گوگل دیده شود و 10 بار روی آن کلیک شود، CTR برابر با 10/100 یا ده درصد خواهد بود. عبارت Average CTR نیز میانگین CTR عباراتی است که منجر به Impression صفحات سایت شما در SERP شده اند.

Average Position

پوزیشن نشان دهنده جایگاه در نتایج جستجو است. همان طور که می دانید هر صفحه از نتایج گوگل شامل 10 نتیجه است که در واقع صفحه 1 نتایج گوگل، پوزیشن یا جایگاه 1 تا 10 را تشکیل می دهد و صفحه دو نتایج گوگل از پوزیشن 11 تا 20 را در بر می گیرد. عبارت Average Position بیانگر میانگین پوزیشن عبارات سرچ شده ای است که منجر به Impression صفحات سایت شما در SERP شده اند.

هنگامی که به ازای یک کلمه کلیدی، دارای impression به عنوان مثال 55 و جایگاه 34 هستید به معنای این است که 55 مرتبه سایت شما در صفحه 4 نتایج گوگل نمایش داده شده است که به معنای این نیست که به صورت کلی تعداد 55 نفر عبارت مورد نظر شما را جستجو کرده اند، بلکه به معنای این است که تعداد 55 نفر عبارت مد نظر شما را جستجو کرده اند و تا صفحه 4 نتایج گوگل پیش رفته اند. بنابراین از این مثال نمی توان متوجه شد که دقیقا عبارت مد نظر شما چند بار در گوگل جستجو شده است.

فیلتر های گزارش Performance

وقتی که وارد گزارش Performance می شوید، در زیر نمودار می توانید متوجه شوید که گزارش ها بر اساس Query یا عبارات جستجو شده توسط کاربر مرتب شده است.

جزئیات ارائه شده در گزارش Performance سرچ کنسول
جزئیات ارائه شده در گزارش Performance سرچ کنسول

شما می توانید گزارش Performance را بر اساس Query های سرچ شده توسط کاربران، صفحات نمایش داده شده در SERP، کشورهایی که صفحات سایت به کاربران جستجوکننده نمایش داده شده، نوع دستگاهی که کاربر با آن جستجو را انجام داده و Search Appearance مشاهده کنید.

همچنین سرچ کنسول این امکان را به شما می دهد که فیلترهای گوناگون را در گزارش گیری اعمال کنید.

فیلترهای قابل استفاده در گزارش Performance سرج کنسول
فیلترهای قابل استفاده در گزارش Performance سرج کنسول

در ادامه با انواع فیلتر ها آشنا می شوید :

1- فیلتر Search Type

توسط این فیلتر می توانید گزارش Search Analytics را بر اساس جستجوهای Web و Image و Video فیلتر کنید.

فیلتر نوع جستجو در گزارش Performance سرچ کنسول
فیلتر نوع جستجو در گزارش Performance سرچ کنسول

2- فیلتر Date

توسط این فیلتر می توانید بازه زمانی گزارش را تعیین کنید. گزارش Performance به صورت پیشفرض در بازه 3 ماه گذشته است ولی توسط این فیلتر می توانید گزارش را از 1 روز تا 16 ماه گذشته مشاهده کنید.

فیلتر تاریخ در گزارش Performance سرچ کنسول
فیلتر تاریخ در گزارش Performance سرچ کنسول

3- فیلتر Query

اگر بخواهید گزارش Performance را بر اساس یک یا تعدادی Query فیلتر کنید و یا دو عبارت را با هم مقایسه کنید، می توانید همانند تصویر زیر از فیلتر Query و یا گزینه COMPARE استفاده کنید.

فیلتر Query در گزارش Performance سرچ کنسول
فیلتر Query در گزارش Performance سرچ کنسول

4- فیلتر Page

اگر بخواهید صفحات مختلف سایت را از نظر تعداد کلیک و جایگاه و Impression و CTR بررسی کنید، می توانید همانند تصویر زیر از گزینه FILTER جهت فیلتر کردن آدرس صفحات و از گزینه COMPARE جهت مقایسه صفحات استفاده نمایید.

فیلتر Page در گزارش Performance سرچ کنسول
فیلتر Page در گزارش Performance سرچ کنسول

5- فیلتر Country

اگر بخواهید ورودی ارکانیگ سایتتان از کشورهای مختلف را با یکدیگر مقایسه کنید می توانید از فیلتر کشور استفاده کنید.

فیلتر کشور در گزارش Performance سرچ کنسول
فیلتر کشور در گزارش Performance سرچ کنسول

6- فیلتر Device

اگر بخواهید ورودی ارکانیگ سایتتان را از نظر نوع وسیله ای که جستجو با آن انجام شده بررسی کنید، می توانید از فیلتر Device استفاده کنید. توسط این فیلتر می توانید فیلترهای موبایل، دسکتاپ و تبلت را در گزارش اعمال کنید.

فیلتر Device در گزارش Performance سرچ کنسول
فیلتر Device در گزارش Performance سرچ کنسول

در صورتیکه سایت در نتایج جستجوهایی که با Mobile انجام شده جایگاه خوبی ندارد، توصیه می شود که گزارش Mobile Usability و Speed سرچ کنسول را نیز بررسی کنید.

7- فیلتر Search Appearance

توسط این فیلتر می توانید گزارش را بر اساس نحوه نمایش در نتایج گوگل که طبق تصویر زیر شامل انواع نتایج AMP article، AMP non-rich results، Rich results، Web Light results، Product ، FAQ، How-to، Video و Review snippet می شود فیلتر نمایید. البته گزینه های فیلتر می تواند برای سایت های AMP و غیر AMP و سایت هایی که از اطلاعات ساختار یافته مختلف استفاده کرده اند، با یکدیگر متفاوت باشد.

فیلتر Search appearance در گزارش Performance
فیلتر Search appearance در گزارش Performance

شما می توانید گزارش های مربوط به صفحات AMP را در گزارش AMP سرچ کنسول که در قسمت Enhancement وجود دارد مشاهده کنید.

3 دیدگاه

 1. سلام و عرض ادب.
  واقعا ممنونم بابت این مقاله به این کاملی در مورد پرفورمنس که به صورت تمام و کمال به همه جزئیات پرداخته شده.
  ارادتمند.

 2. ببخشید نمیدونم چرا در گزارش پرفورمنس تو یک کلمه خاص گوگل بهم میگه تو رتبه 19 را داری ولی اصلا تو نتایج پیدا نمیشم.

  • سلام،
   ببینید که برای کوئری مورد نظرتان چقدر impression داشتید. اگر کم باشد، گزارش پوزیشن نمی تواند خیلی دقیق باشد. هر چقدر تعداد impression بیشتر باشد، گزارش پوزیشن نیز دقیق تر خواهد بود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *