یک میلیارد نفر دسترسی بیشتر به صفحات AMP

برای افرادی که همچنان در برابر طراحی سایت امپ مقاومت می کنند یک خبر داریم! خبر جالبی که از کنفرانس توسعه دهندگان AMP که توسط گوگل در نیویورک برگذار شد بیرون آمد این بود که به زودی بیش از 1 میلیارد کاربر به جمع کاربران صفحات امپ اضافه خواهد شد. موتورهای جستجوی بزرگ مانند گوگل و بینگ و سایتهایی مانند LinkedIn و Pinterest و Twitter تا کنون از امپ پشتیبانی می کردند. حالا دو موتور جستجوی بزرگ چین به نام های Baidu و Songou که مورد استفاده بیش از 90 درصد از مردم چین هستند و همچنین سایت Yahoo ژاپن با 58 میلیون کاربر روزانه به تازگی اعلام کردند که از پروژه امپ گوگل پشتیبانی خواهند کرد. این سه موتور جستجو روی هم رفته بیش از 1 میلیارد کاربر در آسیا دارند.

حمایت کنندگان از پروژه امپ گوگل

پروژه امپ از اکتبر سال 2015 شروع به کار کرد و از همان ابتدا توسعه دهندگان زیادی شروع به همکاری با AMP Project کردند و هم اکنون حدود 10 هزار توسعه دهنده برای توسعه این پروژه فعالیت می کنند. طبق گزارش شرکت Adobe، حدود 7 درصد از ترافیک تولیدکنندگان محتوا و پابلیشر ها در آمریکا مانند سایت های خبری و بلاگها از طریق AMP است.

گوگل نیز اعلام نمود که در حال حاضر تعداد 1.7 میلیارد صفحه AMP را ایندکس کرده و هر هفته بیش از 35 میلیون صفحه به این تعداد اضافه می شود و تعداد 860 هزار دامین دارای صفحات امپ هستند. در ابتدا، سایتهای خبری بیشترین استقبال را از پروژه امپ کردند و بعد از مدتی سایتهای تجارت الکترونیک یا e-commerce شروع به تولید صفحات امپ کردند. به عنوان مثال در آگوست 2016 سایت eBay امپ شد.

همان طور که در مقاله محتوای سایت خود را AMP کنید نیز بیان شد، امپ تاثیر مستقیم در محاسبات الگوریتم رنکینک گوگل ندارد ولی سرعت بارگذاری صفحه یا PageSpeed یکی از بیش از دویست پارامتر محاسبه رنکینک گوگل است. ضمنا در نظر داشته باشید که صفحات امپ به دلیل شیوه متفاوت نمایش در SERP از CTR بیشتری برخوردار هستند. پس اگر تا حالا برای AMP برنامه ریزی نکردید، هر چه زودتر این کار را بکنید. شما می توانید اطلاعات کامل و استانداردهای امپ را در سایت ampproject.org بیابید.

2 دیدگاه

  1. صفحات امپ هم مثل سایر توصیه های گوگل حتماً مورد استقبال دنیا قرار میگیره و مابقی موتورهای جستجو نیز مثل استاندارد موبایل فرندلی چاره ای ندارن جز اینکه بگن ماهم روی استانداردها و الگوریتم های AMP کار کردیم

  2. گوگل اینقدر بزرگ و قویه که وقتی یک کاری را در حیطه موتورهای جستجو انجام می دهد، بقیه سرچ انجینها هم تلاش میکنند که دنباله رو گوگل باشند. اصلا دور از انتظار نبود که موتور جستجو بایدو و یاهو هم از پروژه امپ پشتیبانی کنند.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *