پروژه امپ یا همان Accelerated Mobile Pages یک پروژه متن باز است که در سال 2015 توسط گوگل معرفی گردید و هدف آن پایین آوردن پهنای باند لازم جهت بارگذاری یک صفحه و بالا بردن سرعت رندر صفحه برای کاربران موبایلی است. به عبارت دیگر، تمرکز AMP بر افزایش سرعت بارگذاری صفحه در دستگاه های موبایل است.

پروژه امپ از همان ابتدا با استقبال گسترده سایتهای با ترافیک بالا که بیشتر بازدید آنها توسط دستگاه های موبایل اتفاق می افتاد مواجه شد. میزان استقبال از این پروژه به اندازه ای بود که واژه امپلیفای یا AMPlify به معنی امپ کردن نیز بوجود آمد.

چرا سایت خود را امپ کنم؟

با توجه به وجود تعداد حدود 7 میلیارد دستگاه تلفن هوشمند در دنیا و با توجه به نتیجه تحقیقات گوگل در اوایل سال 2016 منتشر شد و اعلام کرده بود که به طور میانگین 53 درصد از کاربران موبایلی اگر صفحه ای در 3 ثانیه بارگذاری نشد، آن صفحه را ترک کرده و به صفحات دیگر خواهند رفت و همچنین با توجه به شیوه نمایش متفاوت صفحات و سایت های امپ در صفحه نتایج جستجوی گوگل یا SERP در دستگاه های موبایل، داشتن سایتی سریع مانند یک سایت امپ از ملزومات یک سایت موفق است.

صفحات امپ در صفحه نتایج

مزیت سایت امپ:

 • 400 درصد سرعت بارگذاری بالاتر. به طور میانگین صفحات amphtml با سرعت چهار برابر صفحات عادی بارگذاری می شوند.
 • 10 برابر پهنای باند کم تر. به عبارت دیگر به طور متوسط پهنای باند مورد نیاز برای بارگذاری یک صفحه امپ یک دهم یک صفحه غیر امپ است.
 • افزایش نسبت کلیک به نمایش در صفحه جستجو یا CTR
 • افزایش تعداد بازدید صفحات

امپ یک ساله شد:

یک سال از زمان معرفی AMP گذشت و در این مدت شرکتها و سایتهای متعددی از روش امپ برای تولید صفحات استفاده کردند. در ادامه به آماری که امروز یعنی 7 اکتبر 2016 در مورد وقایع یک سال گذشته ارائه شده می پردازیم:

ششصد میلیون صفحه امپ پابلیش شده

 • از زمان معرفی پروژه امپ تا کنون بیشتر از 600 میلیون صفحه امپ تولید شده است.
 • بیش از 700 هزار سایت در یک سال گذشته سایتشان را امپ کردند. سایتهای معروف بسیاری مانند گوگل، Pinterest، سایتهای خبرگذاری معروف دنیا و سایت ebay نیز امپ شدند و یا از AMP پشتیانی کردند. به عنوان مثال، سایت ebay هم اکنون بیش از 15 میلیون صفحه امپ دارد.
 • بیشتر از 8700 توسعه دهنده در حال توسعه AMP Project هستند.

3 دیدگاه

 1. سلام
  چطور باید سایتی که قبلا طراحی شده amp کرد؟
  آیا برای سایتهای اختصاصی هم amp میتوان ایجاد کرد ؟

  • سلام، بستگی به CMS دارد که استفاده می کنید. اگر از CMS های آماده مانند وردپرس استفاده می کنید، پلاگین های متعددی وجود دارد که توسط آنها می توانید صفحات امپ را داشته باشید ولی اگر از CMS اختصاصی استفاده می کنید، هم می توانید پلاگین AMP اختصاصی داشته باشید و یا یک سایت امپ به صورت داینامیک ایجاد کنید.

 2. طراحی سایت امپ به دلیل سبک شدن و ساده شدن صفحات مطمئناً کمک خیلی زیادی سرعت سایت میکنه و به نظر من طراحی وب سایت AMP غیر مستقیم در سئوی سایت نیز میتونه تاثیر بزاره. ممنون از ادمین وب یوز بابت محتوای حرفه ای و صادقانه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *