ابزار Removals در سرچ کنسول

کاربرد اصلی ابزار Removal در سرچ کنسول، مخفی نگاه داشتن موقت صفحه، فولدر و یا کل سایت در SERP یا صفحه نتایج جستجو گوگل است. توجه داشته باشید که این ابزار برای حذف آدرس از ایندکس گوگل نیست و فقط این امکان را در اختیار مالک سایت قرار می دهد که آدرس مورد نظرش را برای 6 ماه یا 180 روز از SERP حذف نماید. بنابراین در صورتیکه قصد دارید آدرسی را برای همیشه از موتور جستجو حذف نمایید، استفاده از ابزار Remove URLs انتخاب مناسبی نیست.

برای حذف همیشگی یک آدرس بهتر است که آن صفحه را 404 یا 410 کنید و یا اینکه با استفاده از meta، آن را noindex کنید.

توجه داشته باشد که استفاده از robots.txt مانع از دسترسی موتور جستجو به صفحه مورد نظر و ایندکس کردن آن نمی شود.

ضمنا هر فردی (غیر از مالک سایت) نیز می تواند از طریق ابزار Remove outdated content، نسبت به ارسال درخواست حذف محتوای outdated از ایندکس گوگل اقدام کند. در این آموزش، در مورد هر دو مورد توضیح داده شده است.

چگونگی درخواست حذف آدرس در ابزار Removal سرچ کنسول

در این قسمت فقط می توانید درخواست حذف آدرسهایی که شما مالک آنها هستید را برای گوگل ارسال کنید. اگر هنوز سایت خود را در گوگل سرچ کنسول ثبت نکرده اید به صفحه “آموزش ثبت سایت در سرچ کنسول” مراجعه کنید.

1- جهت مخفی کردن موقت یک آدرس از ایندکس گوگل ابتدا به صفحه ابزار Removal در سرچ کنسول به آدرس زیر در تب TEMPORARY REMOVALS بروید:

https://search.google.com/search-console/removals

حذف آدرس در ابزار Removal سرچ کنسول به صورت موقت
حذف آدرس در ابزار Removal سرچ کنسول به صورت موقت

2- در تب TEMPORARY REMOVALS روی دکمه NEW REQUEST کلیک کنید.

درخواست جدید حذف آدرس در Removal tools سرچ کنسول
درخواست جدید حذف آدرس در Removal tools سرچ کنسول

3- اگر قصد مخفی کردن آدرسی را برای 6 ماه دارید روی تب Temporarily remove URL و اگر قصد دارید که کش آدرس مورد نظرتان در گوگل حذف شود روی تب Clear cached URL کلیک کنید.

حذف URL به صورت موقت یا حذف آدرس کش شده توسط گوگل
حذف URL به صورت موقت یا حذف آدرس کش شده توسط گوگل

4- در صورتیکه گزینه Remove this URL only را انتخاب کنید، آدرسی که وارد می کنید به صورت exact match در نظر گرفته می شود. به عبارت دیگر دقیقا همان آدرسی که وارد کرده اید در نظر گرفته می شود. اگر آدرس example.com/page1.html را وارد کنید، گوگل همه ورژن های www و non-www و http و https آن آدرس را در نظر می گیرد. در حقیقت منظور از exact match، آدرس بدون پروتکل ابتدای آن است.

اگر گزینه Remove all URLs with this prefix را انتخاب کنید، همه آدرس هایی که با آدرسی که وارد کرده اید شروع شده اند، به همراه همه ورژن های www و non-www و http و https آن در نظر گرفته می شود. به عنوان نمونه اگر آدرس movie/ را وارد کنید، آنگاه همه آدرس های زیر در نظر گرفته خواهند شد.

https://example.com/movie/her/cover.jpg

http://www.example.com/movie/her

حذف URL مشخص یا حذف URL هایی که با prefix شروع شده اند
حذف URL مشخص یا حذف URL هایی که با prefix شروع شده اند

اگر هدفتان کل سایت است، فیلد آدرس را خالی بگذارید.

با وارد کردن example.com، سابدامین m.example.com در نظر گرفته نمی شود.

فیلد وارد کردن آدرس به حروف کوچک و بزرگ حساس است.

5- اکنون می توانید همه درخواست های 6 ماه گذشته و وضعیت آنها را در همان تب TEMPORARY REMOVALS مشاهده کنید و نسبت به تمدید یا کنسل کردن آنها اقدام کنید.

وضعیت درخواست های حذف URL ثبت شده در سرچ کنسول
وضعیت درخواست های حذف URL ثبت شده در سرچ کنسول

درخواست حذف URL از ایندکس گوگل به صورت موقت است و در حین مخفی ماندن آدرس مورد نظرتان از نتایج گوگل، ربات گوگل همچنان آدرسهای مذکور را کراول و ایندکس خواهد کرد. اگر قصد دارید که گوگل آن صفحات را کراول و ایندکس نکند، از راهکاری مانند استفاده از متاتگ noindex استفاده کنید.

درخواست حذف محتوای outdated با استفاده از ابزار Remove outdated content

اگر در صفحه نتایج گوگل (SERP) با نتیجه ای روبرو شدید که Snippet یا نسخه کش گوگل صفحه مورد نظر با صفحه فعلی متفاوت بود، می توانید با ابزار Remove outdated content به گوگل درخواست دهید که محتوای outdated یا تاریخ گذشته را حذف کند و نسبت به آپدیت نتیجه گوگل اقدام کند.

اسنیپت و کش در SERP
اسنیپت و کش در SERP

برای این کار به روش زیر عمل کنید:

1- به صفحه ابزار Remove outdated content وارد شوید.

2- آدرس مورد نظرتان را مانند تصویر زیر از نتایج گوگل کپی کنید. دقت داشته باشید که حتما آدرس را از صفحه نتیجه گوگل کپی کنید و لینک را باز نکنید.

کپی کردن آدرس لینک در صفحه نتایج گوگل
کپی کردن آدرس لینک در صفحه نتایج گوگل

3- آدرس را در فیلد مربوطه Paste کنید.

حذف محتوای outdated
وارد کردن آدرس محتوای Outdated

4- روی دکمه REQUEST REMOVAL کلیک کنید.

5- درخواست های ارسال شده در سرچ کنسول از طریق Removals –> Outdated content قابل مشاهده هستند.

مشاهده درخواست های حذف Outdated content
مشاهده درخواست های حذف Outdated content

با ارسال درخواست Remove outdated content به گوگل، در صورتیکه صفحه مورد نظر دیگر وجود نداشته باشد، آن آدرس از ایندکس گوگل حذف خواهد شد و در غیر اینصورت، ربات گوگل مجدد آن آدرس را کراول کرده و اسنیپت و کش گوگل را آپدیت خواهد کرد.

صفحات فیلتر شده با SafeSearch

در صورتیکه کاربری به SafeSearch گوگل گزارشی مبنی بر مناسب بودن محتوای صفحه برای بزرگسالان (Adult) ارسال کند و گزارش مربوطه پس از بررسی توسط گوگل، تایید شود، آن صفحه به عنوان صفحه مناسب برای Adult در نظر گرفته می شود و شما می توانید لیست آن صفحات را در سرچ کنسول در Removals –> SafeSearch filtering مشاهده کنید.

صفحات فیلتر شده توسط SafeSearch گوگل
صفحات فیلتر شده توسط SafeSearch گوگل

جهت آشنایی با ابزارهای دیگر سرچ کنسول و همچنین گزارش های متعدد مفیدی که جهت سئوی سایت مورد نیاز است به بخش آموزش گوگل سرچ کنسول مراجعه نمایید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *