گزارش Speed سرچ کنسول

گزارش Speed سرچ کنسول

گزارش Speed یا همان گزارش سرعت در گوگل سرچ کنسول بیانگر عملکرد سرعت صفحات با توجه به دیتای واقعی کاربران است. گزارش Speed از نوامبر 2019 در دسترس کاربران قرار گرفت.

چرا سرعت صفحه حائز اهمیت است

بالا رفتن زمان بارگزاری صفحه یا به عبارت دیگر، پایین آمدن سرعت بارگزاری صفحه باعث بالا رفتن Bounce rate یا همان نرخ پرش می شود. هر چقدر کاربران بتواند با سرعت بیشتری به صفحات دسترسی داشته باشد، احتمال دیدن صفحات دیگر سایت بیشتر خواهد بود و در نتیجه نرخ پرش پایین خواهد آمد.طبق آمار رسمی گوگل:

  • اگر زمان لود صفحه از 1 ثانیه به 3 ثانیه افزایش پیدا کند، Bounce rate به طور متوسط به میزان 32 درصد افزایش پیدا می کند.
  • اگر زمان لود صفحه از 1 ثانیه به 6 ثانیه افزایش پیدا کند، Bounce rate به طور متوسط به میزان 106 درصد افزایش پیدا می کند.

از آنجایی که سرعت لود صفحه یکی از پارامترهای مهم در محاسبه رنکینگ صفحات است، در نتیجه پایین بودن سرعت لود صفحه ممکن است باعث افت رنک صفحه شود.

سرچ کنسول، اطلاعات گزارش Speed را از کجا می آورد؟

دیتای سرعت لود صفحات از Chrome User Experience Report دریافت، آنالیز و در نهایت به صورت گزارش سرعت در سرچ کنسول به شما نمایش داده می شود. جهت اطلاعات بیشتر در این خصوص به CrUX report مراجعه نمایید. صرف نظر از اینکه سایت شما در سرچ کنسول ثبت شده باشد یا خیر، CrUX report دیتای سرعت صفحات که البته شامل پارامترهای متعددی است را ثبت می کند. هنگامی که شما سایتتان را در سرچ کنسول ثبت کنید، در صورتی که سایت شما ترافیک قابل توجهی داشته باشد، پس از چند روز می توانید گزارش Speed را در سرچ کنسول مشاهده نمایید.

معیارهای گزارش سرعت سرچ کنسول

دو معیار مهم در ترسیم نمودار گزارش سرعت وجود دارند که در ادامه در مورد آنها توضیح داده شده است.

FCP

معیار FCP که مخفف First Contentful Paint است، بیانگر فاصله زمانی است که کاربر درخواست یک URL را ارسال می کند تا زمانی که مرورگر کاربر اولین المان را رندر کند. این معیار از آنجا حائز اهمیت است که به کاربر نشان می دهد که صفحه در حال لود شدن است.

Agg FCP که مخفف aggregated FCP است نشانگر زمانی FCP برای 75% از کاربران یک URL از یک URL Group است. در مورد URL Group در ادامه توضیح داده شده است.

FID

معیار FID که مخفف First Input Delay است، بیانگر زمان بین تعامل کاربر با صفحه (مانند کلیک کردن یا tap کردن روی یک لینک) تا زمانی که مرورگر به کاربر پاسخ دهد است.

Agg FID که مخفف aggregated FID است نشانگر پایین ترین FID برای 95% از کاربران یک URL از یک URL Group است.

دسته بندی صفحات بر اساس FCP و FID

سرچ کنسول با توجه به FCP و FID تک تک صفحات که از گزارش CrUX به دست آمده، طبق جدول زیر، صفحات را از نظر سرعت به 3 دسته Fast و Moderate و Slow تقسیم بندی می کند.

معیار ترسیم نمودار گزارش Speed سرچ کنسول
معیار ترسیم نمودار گزارش Speed سرچ کنسول

URL groups در گزارش Speed سرچ کنسول

صفحاتی که از نظر سرعت دارای ایراد یا ایرادات مشابه باشند در گزارش سرعت به عنوان URL groups نمایش داده می شوند.

نحوه خواندن گزارش سرعت در گوگل سرچ کنسول

سرچ کنسول، گزارش سرعت را به تفکیک برای موبایل و دسکتاپ ارائه می کند. در نمودار زیر شاهد هستید که تعداد 37938 صفحه کند و 15761 صفحه با سرعت متوسط وجود دارند.

گزارش سرعت سرچ کنسول برای صفحات Mobile
گزارش سرعت سرچ کنسول برای صفحات Mobile

با کلیک بر روی OPEN REPORT می توانید جزئیات گزارش سرعت را مانند تصویر زیر ابتدا به صورت نمودار مشاهده کنید.

نمودار گزارش سرعت سرچ کنسول
نمودار گزارش سرعت سرچ کنسول

سپس جزئیات مشکلات احتمالی که برای صفحات مختلف وجود دارد به تفکیک نمایش داده می شود.

جزئیات مشکل سرعت صفحات در گزارش Speed سرچ کنسول
جزئیات مشکل سرعت صفحات در گزارش Speed سرچ کنسول

با کلیک بر روی هر کدام از مشکلاتی که در تصویر بالا وجود دارد، تعدادی از URL هایی که آن مشکل را دارند به عنوان نمونه به شما نمایش داده می شود.

مثال صفحاتی که در گزارش سرعت سرچ کنسول دارای مشکل هستند
مثال صفحاتی که در گزارش سرعت سرچ کنسول دارای مشکل هستند

همان طور که در تصویر بالا مشاهده می کنید، در ستون Similar URLs تعداد صفحاتی که مشکل مشابه با URL نمونه را دارند نمایش داده شده است. با کلیک بر روی هر کدام از URL ها، جزئیات آن URL به شما نمایش داده خواهد شد و در ادامه نیز حداکثر 20 آدرس URL مشابه نیز در اختیار شما قرار می گیرد.

نمونه صفحاتی که در سرچ کنسول دارای مشکل سرعت هستند
نمونه صفحاتی که در سرچ کنسول دارای مشکل سرعت هستند

یافتن مشکل سرعت صفحه توسط ابزارهای گوگل

موارد متعددی وجود دارند که می توانند باعث کندی سرعت صفحات شوند. ایرادات رایجی مانند بهینه نبودن کدها، عدم استفاده از کش سمت کلاینت و کش سمت سرور مناسب، بهینه نبودن عکس ها و تعدد فایلهایی که در یک صفحه لود می شوند، وجود دارند که می توانید بیشتر آنها را توسط ابزارهای گوگل مانند Google PageSpeed Insights و Google Lighthouse به آنها پی برده و مشکلات را برطرف کنید. به دلیل تعدد و همچنین تخصصی بودن مواردی که در سرعت لود صفحه تاثیر می گذارند، ممکن است برای رفع مشکلات مربوط به سرعت صفحه به یک متخصص سرور یا توسعه دهنده نیز نیاز داشته باشید.

شما می توانید برای به اشتراک گذاری گزارش Speed روی دکمه Share کلیک کنید. سپس سرچ کنسول لینکی در اختیار شما می گذارد که می توانید آن را برای هر شخصی که قصد بررسی گزارش را داشته باشد ارسال کنید.

Validate کردن صفحاتی که مشکل سرعت داشتند و Share کردن گزارش سرعت
Validate کردن صفحاتی که مشکل سرعت داشتند و Share کردن گزارش سرعت

در صورتیکه مشکل سرعت همه صفحاتی که در لیست هستند برطرف شده، روی دکمه VALIDATE FIX کلیک کنید. سپس سرچ کنسول تعدادی از صفحات بررسی می کند و در صورت مثبت بودن نتیجه بررسی، دیگر صفحات را نوبت بررسی قرار می دهد و اگر در حین بررسی با یک ارور مواجه شود، روند بررسی را متوقف می کند. در روند بررسی، در صورت مثبت یا منفی بودن بررسی، نتیجه آن توسط سرچ کنسول برای شما ارسال خواهد شد.

در آخر توصیه می کنیم که حتما برای افزایش سرعت صفحات برنامه ریزی داشته باشید. داشتن صفحات AMP به در این امر به شما کمک خواهد کرد. اگر سایت شما دارای صفحات امپ است، می توانید با بررسی گزارش AMP سرچ کنسول نسبت به رفع مشکلات احتمالی امپ سایت نیز اقدام کنید.

دیدگاه و سوالات خود را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *