گزارش Manual Action در گوگل سرچ کنسول

گزارش Manual Action در گوگل سرچ کنسول

الگوریتم های گوگل تا حد قابل قبولی قادر به تشخیص اسپم و هر آنچه نقض دستورالعملهای گوگل وبمستر تلقی شود هستند ولی به هر حال مواردی نیز وجود دارند که الگوریتم های گوگل آنها را شناسایی نکرده اند و توسط انسان بررسی شده و تصمیمات لازم در ارتباط با آنها به صورت غیر الگوریتمیک و توسط انسان گرفته می شود. اگر سایتی توسط انسان بررسی شود و تخلف آن محرز شود، برای آن جریمه در نظر گرفته می شود و به صورت دستی به یک صفحه یا یک بخش از سایت و در موارد حاد به کل سایت جریمه تعلق می گیرد و گاهی ممکن است به صورت موقت و یا برای همیشه کل صفحات یک سایت از ایندکس گوگل خارج شود.

اگر سایتی با جریمه دستی روبرو شود، پیغام آن در قسمت Manual Actions در سرچ کنسول با ذکر دلیل و همچنین توضیح در مورد اینکه کدام قسمت یا قسمت های سایت تحت تاثیر جریمه قرار گرفته اند، نمایش داده می شود.

گزارش Manual actions در گوگل سرچ کنسول
گزارش Manual actions در گوگل سرچ کنسول

مواردی که احتمال Manual Action آنها زیاد است

موارد متعددی هستند که ممکن است به اقدام دستی گوگل ختم شوند که در ادامه به برخی از مهم ترین و رایج ترین آنها اشاره شده است:

  • سایتهای فروشنده و یا خریدار لینک هایی که PageRank را منتقل می کنند.
  • سایت های هک شده.
  • سایت های اسپم
  • صفحات با محتوای بسیار کم
  • استفاده از هاست های رایگانی که تعداد صفحات اسپم روی آنها زیاد است.
  • متناقض بودن صفحه AMP با نسخه Canonical (غیر امپ) همان صفحه
  • و به صورت کلی هر آنچه نقض دستورالعملهای گوگل وبمستر تلقی شود.

به عنوان نمونه سایت BMW.de در سال 2006 به دلیل استفاده از doorway pages با جریمه گوگل مواجه شد و PageRank آن به عدد صفر کاهش پیدا کرد.

اگر با Manual Action گوگل مواجه شدیم، چکار باید بکنیم؟

در صورت مواجه شدن با Manual Action باید با توجه به توضیحی که گوگل برای شما نوشته است به برطرف کردن کامل تمامی آنچه نقض دستورالعمل های گوگل وبمستر بوده اقدام شود و پس از اطمینان از برطرف کردن کامل موارد، روی دکمه REQUEST REVIEW که در تصویر قبل نیز مشاهده کردید کلیک کرده و توضیح دهید که چه کارهایی جهت رفع ایرادات انجام داده اید تا گوگل مجددا مواردی که تخلف محسوب شده بوده را به صورت دستی بررسی کند. در صورتی که کارتان را به درستی انجام داده باشید، پس از بررسی گوگل و تایید رفع ایرادات، Manual Action از روی سایت شما برداشته می شود. بررسی گوگل معمولا حداکثر 7 روز زمان می برد. اگر پاسخ را در روزهای اول دریافت نکردید، از ارسال درخواست مجدد خودداری کنید.

نکته: در توضیحی که در فرم درخواست Review ارسال می کنید، به صورت شفاف توضیح دهید که ایراد چه بوده و چه کارهایی را برای رفع آنها انجام داده اید.

در صورتیکه سئوی سایت به صورت اصولی و طبق راهنماهای گوگل وبمستر انجام شده باشد، نگرانی از بابت Manual Action مواردی مانند خرید بکلینک و Cloaking و امثال آن نیست ولی همان طور که گفته شد، Manual Action ممکن است به علت هک شدن سایت اعمال شود که در آن صورت نیاز است که علاوه بر رفع مشکل هک شدن، راه نفوذ هکر را نیز شناسایی و مسدود کرد تا از تکرار هک جلوگیری شود. بنابراین جهت سئوی حرفه ای سایت باید به موارد امنیت وب نیز توجه ویژه داشت و در بسیاری موارد نیاز است که با فرد سئوکار از یک متخصص امنیت وب جهت امن کردن وب سرور و سایت کمک بگیرد.

برای آشنایی با گزارش های دیگر سرچ کنسول به بخش آموزش گوگل سرچ کنسول مراجعه کنید.

دیدگاه و سوالات خود را با ما در میان بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *