گزارش AMP سرچ کنسول

در این گزارش، مشکلات مربوط به صفحات AMP سایت به شما نمایش داده می شود. گزارش AMP دارای سه بخش است.

گزارش صفحات امپ در سرچ کنسول
گزارش صفحات امپ در سرچ کنسول

دسته بندی صفحات در گزارش AMP سرچ کنسول

 • با کلیک بر روی گزینه Error، می توانید لیست ایرادهای صفحات AMP را با ذکر تعداد مشاهده کنید و با کلیک بر روی هر کدام، آدرس صفحاتی که دارای آن ایراد هستند را رویت کنید. صفحاتی که دارای error هستند از ایندکس صفحات امپ گوگل خارج می شوند و باید مشکل آنها هر چه زودتر برطرف شود.
 • با کلیک بر روی گزینه Valid with warnings، می توانید لیست اخطارهایی که صفحات AMP شما دارند را با ذکر تعداد مشاهده کنید. صفحاتی که دارای اخطار هستند، در ایندکس گوگل به عنوان صفحه امپ وجود دارند ولی بهتر است که هر چه زودتر نسبت بر برطرف کردن ایراد آنها اقدام شود.
 • با کلیک بر روی گزینه Valid، لیست صفحات AMP که بدون هر گونه اخطار یا ارور هستند با ذکر تعداد نمایش داده می شود.

ارورهای AMP قابل تشخیص توسط گوگل

ربات گوگل قادر به تشخیص ارورهای مختلفی است که ممکن در صفحات امپ وجود داشته باشند. برخی از ارورها Critical هستند و باعث خارج شدن صفحه از ایندکس امپ می شوند و برخی نیز دارای اهمیت کمتر هستند و در دسته Warning قرار می گیرند.

در ادامه در مورد تعدادی از ارورهایی که در صفحات امپ توسط گوگل قابل شناسایی هستند اشاره شده است. به این نکته توجه داشته باشید که تعداد ارورها می تواند خیلی بیشتر از موارد زیر باشد و در اینجا فقط به تعدادی از ارورهای رایج اشاره شده است.

1- Content mismatch: Missing embedded video

محتوای اصلی صفحه امپ باید با صفحه Canonical یکسان باشد. اگر ویدیویی در صفحه Canonical باشد ولی در صفحه AMP وجود نداشته باشد، با ارور Content mismatch: Missing embedded video مواجه خواهید شد.

2- Image size smaller than recommended size

ابعاد عکسی که در Structured data (اطلاعات ساختار یافته) استفاده شده، دارای استاندارد لازم نیست. به عنوان نمونه، ابعاد عکس Featured یا عکس شاخص کوچکتر از حد نیاز بوده است. توصیه می شود که عرض عکس شاخص دست کم 1200 پیکسل باشد و نسبت عرض به ارتفاع آن 16:9 یا 4:3 یا 1:1 باشد.

همچنین لوگو باید به صورت مستطیل باشد و مربع نباشد. ارتفاع عکس logo که در استراکچرد دیتا می آید، نباید بزرگتر از 60 پیکسل باشد و عرض نیز نباید از 600 پیکسل عریض تر باشد.

3- AMP page domain mismatch

آدرس دامین صفحه AMP با دامین آدرس Canonical متفاوت است و ممکن است باعث سردرگمی کاربر شود. این مورد باعث de-index شدن صفحه امپ نمی شود ولی توصیه می شود که زودتر برطرف شود.

4- URL not found 404

آدرس صفحه AMP یافت نشده است. به عبارت دیگر ربات گوگل با http status code 404 مواجه شده است.

5- Server error 5XX

ربات گوگل در هنگام Crawl صفحه با ارور سمت سرور 5XX مواجه شده است. ارورهای 5XX مانند ارور 500 در حقیقت ارورهای سمت سرور هستند.

6- Blocked by robots.txt

آدرس صفحه امپ توسط فایل robots.txt بر روی ربات گوگل بلاک شده است.

7- Crawl issue

ربات گوگل در هنگام Crawl صفحه با ارور مواجه شده است. برای شناسایی این ایراد از ابزار URL inspection سرچ کنسول استفاده کنید.

8- Referenced AMP URL is not an AMP

در <head> صفحه Canonical در قسمت <link rel=amphtml> مانند مثال زیر به آدرسی اشاره شده است که در حقیقت صفحه AMP نیست.

<link rel="amphtml" href="https://www.example.com/link-to-non-amp-page.html" />

9- Referenced AMP URL is self-canonical AMP

به صفحه ای که فقط دارای ورژن AMP است، stand-alone AMP گفته می شود. در این صورت آدرس AMP و Canonical یکسان هستند. در <head> صفحه stand-alone AMP نباید در <link rel=amphtml> به آدرس AMP که در حقیقت آدرس همان صفحه Canonical است اشاره کند. در صورتی که این کار انجام شود، صفحه دارای ارور Referenced AMP URL is self-canonical AMP خواهد بود.

10- URL marked ‘noindex’

آدرس صفحه AMP دارای noindex از نوع meta یا X-Robots-Tag در HTTP response header است و در نتیجه امکان ایندکس آن صفحه توسط گوگل وجود نخواهد داشت.

11- ‘unavailable_after’ date for this page has expired

صفحه امپ دارای متا تگ “unavailable_after” است که از تاریخ آن گذشته است. جهت برطرف کردن این ایراد یا باید تاریخ متا تگ “unavailable_after” را افزایش داد و یا آن متا تگ را حذف کرد. نحوه استفاده از Meta tag مذکور مانند نمونه زیر است:

<meta name="robots" content="unavailable_after: 7 Jun 2029 19:10:00 GMT" />

12- Canonical points to invalid URL

صفحه Canonical در <link rel=amphtml> به آدرس اشتباه اشاره کرده است.

13- amp-story canonical error

صفحه amp-story یک صفحه stand-alone AMP است و باید در Canonical به خودش اشاره کند. اگر یک صفحه Canonical دیگر در <link rel=amphtml> به یک amp-story اشاره کند، با ارور amp-story canonical error در سرچ کنسول مواجه خواهید شد.

14- Disallowed attribute or attribute value present in HTML tag

از attribute یا attribute value غیر مجاز در تگ HTML استفاده شده است. به عنوان نمونه در <amp-img> از align استفاده شده که یک ارور مهم محسوب می شود و منجر به خارج شدن صفحه از ایندکس امپ گوگل خواهد شد.

15- Malformed URL found for attribute ‘href’ in tag ‘a’

در اتریبیوت href در تگ <a> از یک URL با ساختار اشتباه استفاده شده. به عنوان نمونه http:// example/page.html. دقت داشته باشید که استفاده از آدرس URL فقط # در امپ مانند href=”#” مجاز نمی باشد.

16- Invalid URL protocol in attribute ‘src’ of tag ‘amp-list’

در تگ <amp-list> در اتریبیوت src از URL با پروتکل اشتباه استفاده شده است. به عنوان نمونه به جای پروتکل https از http استفاده شده است.

17- Missing URL for attribute ‘src’ in tag ‘amp-img’

در تگ <amp-img>، آدرس URL عکس در اتریبیوت src نوشته نشده است.

18- AMP HTML Tag is missing layout attributes

تگ AMP HTML دست کم یک layout attribute را ندارد. به عنوان نمونه در تگ <amp-img> باید width و height مشخص شده باشد. در صورتی که عرض یا ارتفاع و یا هر دو در amp-img وجود نداشته باشند، با این ارور مواجه خواهید شد.

19- A property found in attribute ‘style’ in tag ‘span’ is disallowed

اتریبیوت یا صفتی در تگ <span> وجود دارد که استفاده از آن در HTML مجاز نیست. در نمونه زیر از mso-fareast-font-family در style استفاده شده که مجاز نمی باشد. در نمونه زیر، کاربر متنی را از نرم افزار مایکروسافت ورد کپی کرده و به همراه ارتیبیوت های آن در سایتش paste کرده است.

<span style="font-family: 'Arial'; mso-fareast-font-family: 'Arial';">anchor text</span>

20- A property found in attribute ‘style’ in tag ‘strong’ is disallowed

در اتریبیوت style در تگ <strong> از یک Property غیر مجاز استفاده شده است. در نمونه زیر، استفاده از webkit-text-size-adjust در <strong> مجاز نیست.

<strong style="-webkit-text-size-adjust:auto;"><a href="/page.html">anchor text</a></strong>

21- A property found in attribute ‘style’ in tag ‘p’ is disallowed

در تگ <p> از یک property غیر مجاز برای اتریبیوت style استفاده شده است.

22- A property found in attribute ‘style’ in tag ‘li’ is disallowed

در تگ <li> از یک property غیر مجاز برای اتریبیوت style استفاده شده است. در مثال زیر از mso-margin-top-alt در <li> استفاده شده که مجاز نیست.

<li style="mso-margin-top-alt: auto;>

23- A property found in attribute ‘style’ in tag ‘br’ is disallowed

در تگ <br> از یک property غیر مجاز برای اتریبیوت style استفاده شده است.

24- A property found in attribute ‘style’ in tag ‘a’ is disallowed

در تگ <a> از یک property غیر مجاز برای اتریبیوت style استفاده شده است.

موارد شماره 19 تا 24 به عنوان نمونه معرفی شده اند و می توانند بسیار بیشتر باشند. در حقیقت هر جایی که از یک Property مربوط به یک Attribute در یک Tag استفاده شود که آن Property غیر مجاز باشد، با ارور مشابه مواجه خواهید شد.

25- The tag ‘font’ is disallowed

در گذشته در HTML تگی به نام <font> وجود داشت که دیگر در HTML5 از آن پشتیبانی نمی شود. در صورت استفاده از تگ <font> در صفحه امپ، آن صفحه از ایندکس گوگل خارج می شود. استفاده از تگ <font> به صورت زیر بوده است:

<font size="5" color="blue">your text!</font>

26- The author stylesheet specified in tag ‘style amp-custom’ is too long – the limit is 50000 bytes

صفحات AMP حداکثر می توانند 50000 بایت style داشته باشند و اگر style استفاده شده در صفحه امپ که شامل <style amp-custom> و همه styleهای اینلاین (inline) می شود از 50000 بایت بیشتر باشد، صفحه از ایندکس امپ گوگل خارج خواهد شد.

27- A mandatory attribute is missing from an HTML tag

این ارور هنگامی بوجود می آید که دست کم از اتریبیوت اجباری در صفحه استفاده نشده باشد. به عنوان نمونه از اتریبیوت ⚡ در

<html ⚡ lang="en">

استفاده نشده باشد. یا صفحه امپ دارای تگ Canonical نباشد.

28- Invalid URL protocol in attribute ‘action’ of tag ‘FORM [method=GET]’

از پروتکل اشتباه برای URL در اتریبیوت action در تگ <form> استفاده شده است. در نمونه زیر از http برای آدرس URL استفاده شده که اشتباه است. در تگ <form> موجود در صفحات امپ، آدرس URL اتریبیوت action باید با پروتکل https نوشته شود.

<form role="search" method="get" id="searchform" target="_top" action="http://example.com">

این موضوع برای تگ <amp-iframe> نیز صادق است.

29- Invalid URL protocol in attribute ‘action-xhr’ of tag ‘FORM [method=POST]’

از پروتکل اشتباه برای URL در اتریبیوت action-xhr در تگ <form> استفاده شده است. در نمونه زیر از http برای آدرس URL استفاده شده که اشتباه است. در تگ <form> موجود در صفحات امپ، آدرس URL اتریبیوت action باید با پروتکل https نوشته شود.

<form role="search" method="post" id="searchform" target="_top" action-xhr="http://example.com">

30- Custom JavaScript is not allowed

این ارور هنگامی رخ می دهد که از جاوااسکریپتی به جز جاوااسکریپت هایی که در CDN امپ وجود دارند استفاده کرده باشید و یا به اصطلاح از جاوااسکریپت کاستوم در amphtml استفاده کرده باشید.

ارور Custom JavaScript is not allowed در گزارش امپ سرچ کنسول
ارور Custom JavaScript is not allowed در گزارش امپ سرچ کنسول

تست صفحات AMP

صفحات امپ را می توانید توسط ابزار تست امپ گوگل به آدرس زیر بررسی کنید:

https://search.google.com/test/amp

با توجه به برتری نسبت کاربران موبایلی به کاربران دسکتاپ و با توجه به آپدیت های الگوریتم های گوگل مخصوصا آپدیت سرعت گوگل که به سرعت بارگذاری صفحه برای کاربران موبایلی نگاهی ویژه دارند و همچنین پارامترهای LCP و FID و CLS در Core Web Vitals که قرار است از سال 2021 در محاسبات رنکینگ صفحات به صورت مستقیم تاثیر داشته باشند، داشتن صفحات امپ از دیدگاه سئوی حرفه ای حائز اهمیت است. بنابراین اگر هنوز سایت شما دارای صفحات AMP نیست، هر چه سریعتر برای آن برنامه ریزی کنید. اگر هم اکنون دارای صفحات امپ هستید، جهت انجام سئوی حرفه ای سایت، تلاش کنید که ایرادات Critical در گزارش Accelerated Mobile Pages سرچ کنسول نداشته باشید.

6 دیدگاه

 1. سلام
  خطایی که به من نشون میده این هست
  Tag our text which is only allowed inside the body section found outside of the body section
  ممنون میشم راهنمایی بفرمایین

  • سلام و وقت بخیر،
   پلاگین امپی که استفاده کردید، پلاگین خوبی است.
   هوم پیج و یکی از پست های شما را با تستر امپ گوگل بررسی کردم و مشکلی نداشتند. لطفا آدرس یکی از صفحاتی که ارور امپ مذکور را در سرچ کنسول دارد ارسال بفرمایید که بررسی کنم و نتیجه را خدمت شما اعلام کنم.

 2. سلام من با ارور A tag on this page requires an AMP component ‘script’ tag, which is missing. مواجه شدم هرکاری می کنم نمیره. سایت های خارجی چندتا راه گفتن اما درست نمیشه این مشکل چی هست اصلا؟

  • سلام، اگر سایت شما وردپرس است و پلاگین یوست را به ورژن 15.2 آپدیت کرده اید، در تنظیمات Yoast به قسمت General و سپس Features رفته و گزینه Enhanced Slack sharing را خاموش کنید تا اروری که فرمودید برطرف شود. برای متوجه شدن ایراد میتوانید از ابزار تست امپ گوگل استفاده کنید.

  • سلام، در متن صفحه، آیتم شماره 14 در خصوص اروری است که شما فرمودید. باید صفحه را چک کنید ببینید در کجا یا کجاها از اتریبیوت هایی که استفاده از آنان در امپ غیر مجاز است، استفاده شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *