تنظیم URL Parameters در گوگل سرچ کنسول

امکان تعریف پارامتر URL از سرچ کنسول حذف شده است.

به صورت کلی URL Parameter ها پارامترهایی هستند که بعد از علامت سوال در آدرس URL وجود دارند. به عنوان نمونه در آدرس زیر، پارامتر brand یک پارامتر URL است که مقدار آن برابر با sony است.

example.com/tv?brand=sony

پارامترهای URL کاربردهای مختلفی مانند پارامتر فیلتر، جستجو، مرتب سازی، صفحه بندی و session ID دارند. موتور جستجوی گوگل می تواند بیشتر پارامترهای URL را تشخیص دهد ولی این امکان نیز در سرچ کنسول وجود دارد که برای درک بهتر گوگل بات از پارامترهای URL بتوانید کاربرد هر پارامتر را به صورت جداگانه برای گوگل بات تعریف کنید.

در صورتیکه پارامترهای URL سایت توسط گوگل بات شناسایی شده باشند، می توانید آنها در صفحه URL Parameters در سرچ کنسول مشاهده کنید و در صورت نیاز آنها را ویرایش کنید. و اگر پارامتر URL دارید که هنوز توسط گوگل بات شناسایی نشده باشد، می توانید آن را به صورت دستی تعریف کنید. البته به این نکته توجه داشته باشید که در صورتیکه هیچ پارامتری را تعریف نکنید، گوگل بات توسط هوش مصنوعی در مورد ایندکس کردن و یا ایندکس نکردن آدرسهایی که حاوی آن پارامتر هستند تصمیم می گیرد. ولی اگر تعریف پارامتر به درستی انجام نشود، ممکن است به de-index شدن صفحه نیز بینجامد. بنابراین هنگامی به تعریف پارامتر URL بپردازید که از نحوه انجام آن اطلاع کافی داشته باشید.

لیست پارامترهای URL در گوگل سرچ کنسول
لیست پارامترهای URL در گوگل سرچ کنسول

جهت ویرایش پارامترهایی که گوگل بات آنها را شناسایی کرده و یا خودتان قبلا آن را تعریف کرده اید بر روی Edit / Reset کلیک کنید.

تعریف URL Parameter جدید:

جهت تعریف پارامتر جدید بر روی دکمه Add parameter کلیک کنید. سپس مانند تصویر زیر، در پنجره ای که باز می شود در فیلد Parameter، نام پارامتر URL مد نظرتان را بنویسید.

اضافه نمودن پارامتر URL در گوگل سرچ کنسول
اضافه نمودن پارامتر URL در گوگل سرچ کنسول

دقت کنید که این فیلد به حروف کوچک و بزرگ حساس است. سپس در صورتیکه پارامتر مورد نظر تغییری در صفحه ایجاد نمی کند (مانند Session ID)، از منوی آبشاری گزینه No را انتخاب و اگر پارامتر URL تغییری در صفحه ایجاد می کند (مانند صفحه بندی، فیلتر، مرتب سازی) گزینه Yes را انتخاب نمایید.

اگر گزینه No را انتخاب کرده باشید، روی دکمه save کلیک کنید تا تعریف پارامتر به اتمام برسد ولی اگر گزینه Yes را انتخاب کرده باشید، همانند تصویر زیر باید از منوی آبشاری بعدی، از بین گزینه های Sorts، Narrows، Specifies، Translates، Paginates وOther  گزینه مناسب را انتخاب کنید.

تنظیمات پارامترهای URL در گوگل سرچ کنسول
تنظیمات پارامترهای URL در گوگل سرچ کنسول

کاربرد گزینه های منوی آبشاری موجود در تصویر بالا بدین شرح است:

 • Sorts: پارامترهایی که جهت مرتب سازی صفحه استفاده می شوند مانند مرتب سازی بر اساس حروف الفبا، تاریخ، گرانتر به ارزانتر، جدید به قدیم و غیره مانند sort=date
 • Narrows: پارامترهایی که محتوای صفحه را فیلتر و محدود می کنند مانند پارامتر URL برای فیلتر محصولات بر اساس برند، موجود بودن کالا، ابعاد و غیره مانند size=large
 • Specifies: پارامتر URL که مجموعه ای از محتوا را تعیین می کند مانند store=women
 • Translates: پارامتر URLکه جهت نمایش صفحه به زبان دیگر استفاده می شود مانند lang=en
 • Paginates: پارامتر URL که برای صفحه بندی استفاده می شود مانند page=01
 • Other: اگر تغییری که پارامتر URL در صفحه ایجاد می کند به غیر از موارد بالا است، گزینه Other را انتخاب نمایید.

در ادامه باید همانند تصویر زیر برای گوگل بات مشخص کنید که آدرسهایی که با پارامتر تعریف شده وجود دارند را کراول بکند یا خیر. گزینه Let Googlebot decide به صورت پیشفرض انتخاب شده است. اگر در انتخاب گزینه ها اطمینان کافی ندارید، این گزینه را انتخاب کنید که در نتیجه آن، گوگل بات در مورد کراول یا عدم کراول صفحه تصمیم گیری کند. اگر می خواهید که گوگل بات همه آدرس های حاوی پارامتر مورد نظر شما را کراول کند، گزینه Every URL و اگر قصد دارید گوگل بات آنها را کراول نکند، گزینه No URLs را انتخاب نمایید.

تنظیم رفتار گوگل بات در مورد پارامتر URL
تنظیم رفتار گوگل بات در مورد پارامتر URL

اگر قصد دارید که فقط آدرسهایی با پارامتر مورد نظر شما و مقدار مشخص توسط گوگل بات کراول شوند، گزینه Only URLs with value را انتخاب کرده و از منوی آبشاری، مقدار مورد نظرتان را انتخاب کنید. این گزینه در صورتی قابل انتخاب کردن است که صفحاتی که دارای پارامتر URL با مقدار مورد نظر شما هستند قبلا توسط گوگل بات شناسایی شده باشند.

پس از تعریف URL Parameter مختلف، در هر لحظه می توانید آنها را مشاهده، ویرایش و یا حذف نمایید.

اگر پارامترهای زیادی در آدرس های سایت شما وجود دارد، جهت سئوی حرفه ای تلاش کنید که پارامترها را در سرچ کنسول تعریف کنید تا گوگل بات بتواند دید بهتری نسبت به ساختار آدرس های سایت شما داشته باشد.

4 دیدگاه

 1. باسلام
  بنده یه سایت فروشگاهی دارم که در دست طراحی هست و فیلتر محصول که استفاده می کنی url عوض میشه به همین حالت در میاد.
  سولا بنده: 1- این که این صفحات باید ایندک باشن یا نه ؟ . 2- اگه ایندکس باشن چجوری جلوی کنیگال شدن رو بگیریم

  • سلام،
   اگر از پارامتر URL در صفحات فیلتر شده استفاده می کنید، باید کنونیکال آن به آدرس بدون فیلتر اشاره کند. صفحات فیلتر شده نباید ایندکس شوند، دلیلش این است که محتوای صفحه فیلتر شده، با محتوای صفحه بدون فیلتر، تکراری است.

 2. بسیار متشکرم از وبسایت وب یوز بابت این مقاله مفید و ارزشمند. پارامترهای URL را با توجه به توضیحات شما در سرچ کنسول وارد کردم و مشکلاتم حل شد.

 3. درود
  وقت بخیر

  چند وقتی هست که بخاطر تغییر پیوند یکتا در ووکامرس با ارور های مختلفی مواجع شدم
  ارور ها در انتهاشون اینا بودن :
  add-to-cart / orderby / filtering / filter_manufacturer / filter_based-on-product-type / filter_quality / filter_color
  و جدید این اضافه شده به انتهای آدرسها
  ?orderby=date
  دقیقا برای هر لینک همشون میاد
  یعنی یه لینک کالا ، تک تک اینا میاد به انتها و گوگل اخطار نشون میده !
  مثلا :
  https://example.com/tag/lg-optimus-l9-p760/?orderby=date
  https://example.com/product/back-door-mobile-sony-xperia-c5-ultra/?add-to-cart=1883

  امروز خیلی اتفاقی به مسیر Crawl > URL Parameters در گوگل وبمستر رفتم و دیدم دقیقا همین های که هی به انتهای آدرس ها اضافه و هی گوگل ارور میگیره و همچنان هم هستن اینجا هستن ! دقیقا نمیدونم با این چیکار کنم ، و تا بحالم کار نکردم ، گفتم اول بپرسم از شما یه وقت نزنم ریست همچی بدتر شه …
  الان چطوری میتونم غیر فعالش کنم ؟ یا اینکه اصلا دست بهشون نزنم ؟
  چون دو تا گزینه داره : Edit / Reset

  Reset که جرات نکردم بزنم 🙂
  ولی Edit زدم یه صفحه باز شد که تصویر را ایمیل کردم
  ممنون میشم راهنمایی کنید ، روزی بالای 400 تا ارور دریافت میکنم
  فقط میخوام بدونم چیکار کنم که از دست این مورد راحت شم
  میخوام طوری باشه که اصلا اینا به پسوند آخر اضافه نشه و هی ارور بگیره
  خواهش ممیکنم زودتر بهم بگین ، اگر با هزینه هم میشه بهم اطلاع بدین ، دیگه دیوونه شدم از بس ارور دیدم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *